tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

28.4.2014 07:25:06

Çevre dostu zirai mücadele

Karadeniz Teknik Üniversitesi’ndeki (KTÜ) Trabzon Teknokent bünyesinde faaliyet gösteren KAR-BİYOSİT Biyoteknoloji Ar-Ge Şirketi, Türkiye’de ilk defa Lepidoptera ve Coleoptera grubu, zararlı böceklerin tarım arazileri, depolar ve ormanlarda yaptıkları zararı önleyecek çevre dostu organik bir zirai mücadele ilacı üretti. KTÜ Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kazım Sezen, tarımda ve ormancılıkta depolarda zararlı olan böceklere karşı biyolojik ilaç geliştirdiklerini bildirerek şu ana kadar iki ilacın üretim aşamasının tamamlandığını söyledi ve ekledi: “İki tane önemli proje yürütüyoruz. Bunlardan bir tanesini KOSGEB kapsamına alarak tamamladık. İkinci projemiz ise Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı projesi. Şirketimizi hem Bakanlık hem de KOSGEB’in desteği ile kurduk. Şirketimizin alt yapısı tamamen hazır. İki projemiz de böceklere karşı. Tarımda, ziraatte, ormancılıkta depolarda zararlı olan böceklere karşı biyolojik ilaç geliştirme işiyle uğraşıyoruz. Şu an bir tanesinin patent başvurusunu yaptık, süreç devam ediyor. İkincisini de patent başvuru aşamasına kadar getirdik. Alan denemelerini yaptık, memeliler üzerine testlerini tamamladık. Zaten bildiğimiz bir gerçekti insanlar ve hayvanlar üzerine zararlı bir etkisinin olmaması. Bunu teyit etmiş olduk.” Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından genelde yurtdışından ithal edilen ilacı ilk kez Türkiye’de geliştirdiklerini söyleyen Sezen, “İçerisinde etken madde olarak zararlı böceklerde hastalık oluşturabilecek bir bakteri mevcut; Bacillus thuringiensis maddesi. Bu bakterinin güzel bir özelliği var. Üretmiş olduğu toksin proteinin ne omurgalı diğer canlı gruplarda ne memeli türler üzerinde ne de insanlar üzerinde hiçbir zararlı etkisi yok. Tamamen etki mekanizması böcekler üzerine kurulmuş olan bir sistem. Dolayısıyla amacımız sadece tarımda, ziraatte ve ormancılıkta zararlı oluşabilecek bu böceklere karşı biyolojik ilaçla mücadele etmek” şeklinde konuştu. Ülkede zararlı böceklere karşı yılda 30 bin ton kimyasal ilaç kullanıldığını ve bunun maliyetinin yaklaşık 250 milyar dolar olduğunu belirten Sezen, kimyasalların bilinçsiz kullanımının önüne geçilmesi gerektiğini hatırlattı. Sezen,  Bakanlığın da desteğiyle bir an önce tesisleşmeyi tamamlayarak, bu konuda yurt dışına olan bağımlılığı da sona erdirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

İklim ve hastalık yönünden zorlu bir sezon geçiren tarla domatesinde piyasa fiyatları maliyetlerin çok altına düştü. Üreticiler fabrikaların sezon başı taahhüt ettikleri fiyatlardan alım yapmasını bekliyor.

tarlasera 10 yaşında!

tarlasera 10 yaşında!

Yolculuğuna bundan tam 10 yıl önce başlayan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, yeni bir on yıla ilk günkü heyecanıyla, ama çok daha güçlü ve büyüyen hedefleriyle giriyor.

Kazancın yeni adı turfanda bodur elma

Kazancın yeni adı turfanda bodur elma

Mersin-Erdemli’de sebzecilikten turfanda bodur elma yetiştiriciliğine yönelen üreticiler hem erkenci hem de kaliteli ürün elde etmenin avantajını yaşıyor.

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Artvin-Yusufeli’nde kadınların kurduğu kooperatif yakaladığı başarıyla kadınların tarımdaki dönüştürücü gücünü kanıtlıyor.