tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

17.4.2014 11:37:14

Tarım’da profesyonel genç arayışı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, İş-Kur ve Ziraat Odaları Birliği’nin ortak hazırladığı “Tarımsal Nüfus Gençleşiyor Projesi” çalışmaları Muğla'da başladı. 3 yıl sürdürülmesi planlanan projeyle; tarımsal genç nüfusun tarıma kazandırılması, ileriye yönelik gelişmeleri takip eden, bilinçli üretim yapan, aldığı eğitimi uygulayan, modern üretimin gereklerini yerine getiren üreticilerin yetiştirilmesi, kırsal göçün engellenerek, tarımla uğraşan genç üreticilerin profesyonelleşmesi hedefleniyor. Projeyle birlikte arıcılık, organik tarım, bitki zararlıları ile mücadele, meyve ağacı budama, zeytin budama konulu 5 program yürütülecek. Ortak kurumlar tarafından yapılacak duyurular ile kursiyer kayıtları alındıktan sonra İş-Kur kursiyerlerin uygunluğunu belirleyerek, eğitimler Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile Halk Eğitim Müdürlükleri tarafından verilecek. İlk program olan arıcılık kursu gelen talepler değerlendirilerek Milas Sakarkaya köyünde 24 kişi ile başladı. Eğitimin program ortakları olan Milas Ziraat odası, İş-Kur, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Milas Halk Eğitim İlçe Müdürlüğü ve Milas İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Eğitici personelleri ile kursun açılışı yapıldı. Açılışta bir konuşma yapan Gıda Tarım Ve Hayvancılık Muğla İl Müdürlüğü Yayın Sorumlusu Songül Topal, “Tarımda verimliliği arttırmak, daha bilgili, eğitimli üreticiler oluşturmak amacıyla bu projeler hazırlandı. Projeler tarım sezonu dışında yapılıyor. Şu anda tarım alanında çalışan nüfusun yaş ortalaması 50. Dolayısıyla sürdürülebilir bir tarım için genç ve eğitimli kişilere ihtiyacımız var. Kurs bitiminden sonra alacağınız kurs bitirme belgelerinin desteklemeler başta olmak üzere birçok yerde faydasını göreceksiniz” şeklinde konuştu. Kursiyerler aldıkları eğitimle kendi işletmelerinde verimlilik, kalite ve maliyetleri aşağıya çekerek işletme kârlılığını artırma konusunda bilinçli ve eğitimli birer üretici olma bilincine sahip olmak istiyor. 10 gün ve toplamda 80 saat sürecek olan kurs sonunda katılımcılara sertifika verilerek, İş-Kur aracılığı ile sektörde iş bulma avantajı sağlanacak.  

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

İklim ve hastalık yönünden zorlu bir sezon geçiren tarla domatesinde piyasa fiyatları maliyetlerin çok altına düştü. Üreticiler fabrikaların sezon başı taahhüt ettikleri fiyatlardan alım yapmasını bekliyor.

tarlasera 10 yaşında!

tarlasera 10 yaşında!

Yolculuğuna bundan tam 10 yıl önce başlayan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, yeni bir on yıla ilk günkü heyecanıyla, ama çok daha güçlü ve büyüyen hedefleriyle giriyor.

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Artvin-Yusufeli’nde kadınların kurduğu kooperatif yakaladığı başarıyla kadınların tarımdaki dönüştürücü gücünü kanıtlıyor.

Canavar otuyla nasıl mücadele etmeli?

Canavar otuyla nasıl mücadele etmeli?

tarlasera.com başta ayçiçeği olmak üzere birçok tarım ürününün belalısı olan orobanşa karşı önlem ve aktif mücadele yöntemlerini paylaşıyor.