tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

17.4.2014 11:37:14

Tarım’da profesyonel genç arayışı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, İş-Kur ve Ziraat Odaları Birliği’nin ortak hazırladığı “Tarımsal Nüfus Gençleşiyor Projesi” çalışmaları Muğla'da başladı. 3 yıl sürdürülmesi planlanan projeyle; tarımsal genç nüfusun tarıma kazandırılması, ileriye yönelik gelişmeleri takip eden, bilinçli üretim yapan, aldığı eğitimi uygulayan, modern üretimin gereklerini yerine getiren üreticilerin yetiştirilmesi, kırsal göçün engellenerek, tarımla uğraşan genç üreticilerin profesyonelleşmesi hedefleniyor. Projeyle birlikte arıcılık, organik tarım, bitki zararlıları ile mücadele, meyve ağacı budama, zeytin budama konulu 5 program yürütülecek. Ortak kurumlar tarafından yapılacak duyurular ile kursiyer kayıtları alındıktan sonra İş-Kur kursiyerlerin uygunluğunu belirleyerek, eğitimler Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile Halk Eğitim Müdürlükleri tarafından verilecek. İlk program olan arıcılık kursu gelen talepler değerlendirilerek Milas Sakarkaya köyünde 24 kişi ile başladı. Eğitimin program ortakları olan Milas Ziraat odası, İş-Kur, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Milas Halk Eğitim İlçe Müdürlüğü ve Milas İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Eğitici personelleri ile kursun açılışı yapıldı. Açılışta bir konuşma yapan Gıda Tarım Ve Hayvancılık Muğla İl Müdürlüğü Yayın Sorumlusu Songül Topal, “Tarımda verimliliği arttırmak, daha bilgili, eğitimli üreticiler oluşturmak amacıyla bu projeler hazırlandı. Projeler tarım sezonu dışında yapılıyor. Şu anda tarım alanında çalışan nüfusun yaş ortalaması 50. Dolayısıyla sürdürülebilir bir tarım için genç ve eğitimli kişilere ihtiyacımız var. Kurs bitiminden sonra alacağınız kurs bitirme belgelerinin desteklemeler başta olmak üzere birçok yerde faydasını göreceksiniz” şeklinde konuştu. Kursiyerler aldıkları eğitimle kendi işletmelerinde verimlilik, kalite ve maliyetleri aşağıya çekerek işletme kârlılığını artırma konusunda bilinçli ve eğitimli birer üretici olma bilincine sahip olmak istiyor. 10 gün ve toplamda 80 saat sürecek olan kurs sonunda katılımcılara sertifika verilerek, İş-Kur aracılığı ile sektörde iş bulma avantajı sağlanacak.  

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Soğanın beklenen koşusu ne zaman başlayacak?

Soğanın beklenen koşusu ne zaman başlayacak?

İstikrarlı bir pazar talebi olan soğan, bu avantajın yanına ihracat gücüne de eklemeye hazırlanıyor. Ancak bu potansiyeli gerçekleştirmenin önündeki engellerin aşılması gerek. Bu engellerin başında ise iki güncel sorun olan kuraklık ve yükselen girdi maliyetleri var.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.

tarlasera Nisan sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Nisan sayısı okurlarıyla buluştu!

Girdi maliyetleri ile destekler arasındaki kritik denklemi masaya yatıran tarlasera bu ay da okurlarına dopdolu bir içerik sunuyor.