tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

31.3.2014 08:36:20

Silifke’de çilek ihracatı başladı

Mersin’in Silifke ilçesine bağlı belde ve köylerde, açık alanda yetiştirilen çileklerin hasadı gerçekleştirilmeye başlandı ve hale getirilen ilk ürünlerin Rusya’ya ihracatı yapıldı. Silifke Ziraat Odası Meclis Başkanı Durhasan Akarca yaptığı açıklamada, hasadı yapılan çileğin dış piyasada Rusya’ya ihraç edildiğini, iç piyasada ise Ankara ve İstanbul başta olmak üzere ülkenin çeşitli yerlerine gönderildiğini belirtti. Silifke’nin çilek üretiminde önemli bir merkez olduğunun altını çizen Akarca, bu yıl 15 bin dönümden 60 bin ton çilek hasadı yapılmasını beklediklerini, bunun en az 20 bin tonunun da ihraç edilmesini hedeflediklerini söyledi.  Geçen yıl sezonda çileğin ortalama kilogram fiyatının 1 ila 1,5 TL arasında değiştiğini belirten Akarca’ya göre bu yıl fiyatlar daha da yükselecek. Akarca yaptığı açıklamada, Silifke çileğinin dünya çapında tanınır hale geldiğini söyledi ve ekledi: “Silifke’de yaklaşık 3 bin aile çilek işiyle uğraşıyor. Çoğunluğu kadınlardan oluşan 10 bin kişi, çilek üretimi sayesinde ekmek kapısı buluyor. Çilek toplama sezonunda ise Silifkeli işçilere Şanlıurfa, Diyarbakır ve Kahramanmaraş’tan gelen işçiler de ekleniyor. Bu da Silifke’de önemli bir istihdam yaratıyor.”

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

İklim ve hastalık yönünden zorlu bir sezon geçiren tarla domatesinde piyasa fiyatları maliyetlerin çok altına düştü. Üreticiler fabrikaların sezon başı taahhüt ettikleri fiyatlardan alım yapmasını bekliyor.

tarlasera 10 yaşında!

tarlasera 10 yaşında!

Yolculuğuna bundan tam 10 yıl önce başlayan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, yeni bir on yıla ilk günkü heyecanıyla, ama çok daha güçlü ve büyüyen hedefleriyle giriyor.

Kazancın yeni adı turfanda bodur elma

Kazancın yeni adı turfanda bodur elma

Mersin-Erdemli’de sebzecilikten turfanda bodur elma yetiştiriciliğine yönelen üreticiler hem erkenci hem de kaliteli ürün elde etmenin avantajını yaşıyor.

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Artvin-Yusufeli’nde kadınların kurduğu kooperatif yakaladığı başarıyla kadınların tarımdaki dönüştürücü gücünü kanıtlıyor.