tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

28.3.2014 09:27:10

Isparta’nın yeni gözdesi ahududu

Isparta İl Özel İdaresi Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü tarafından yürütülecek proje ile Isparta’da ahududu fidanı dikimine başlandı. Tarımsal Hizmetler Müdürü Faruk Cingiz, 2014 yılı içerisinde 100 dekarlık alanda 90 bin fidan dikimi yapacaklarını söyledi. Ispartalı üreticilere yeni bir alternatif ürün sunmak amacıyla başlatılan projeyle, ahududu yetiştiriciliğinde dekar başına 800 kg ile 2 ton arasında verim alınması ve böylece üreticilere yeni bir gelir imkanı sunulması hedefleniyor. Deregümü Köyü Sulama Kooperatifi Başkanı Mustafa Haymanalı, üretici olarak mutlu olduklarını ifade etti. Deregümü Köyü’nde genelde domates ve kesme çiçek üretimi başta olmak üzere modern örtü altı üretim yapıldığını söyleyen Haymanalı, ahududu üretiminin de buna alternatif olarak ek gelir sağlanmasının üreticiler açısından iyi faydalı olacağını söyledi.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Sulama yapan üreticilerin Devlet Su İşleri’ne (DSİ) ödediği hizmet bedelinde sistem değişiyor. Buna göre harcanan su arttıkça yapılan ödeme de katlanarak artacak.

Gübrede artan destekler fiyatlarla yarışabilecek mi?

Gübrede artan destekler fiyatlarla yarışabilecek mi?

Bitki beslemede ağırlaşan maliyetler karşısında üretici desteklerinin yüzde 100 arttırılacağı duyuruldu. Ancak 2020 başına oranla gübre fiyatlarındaki artış da yakında aynı seviyeye ulaşacağa benziyor. Enflasyona dair en iyimser tahminler ise sonbaharı işaret ediyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.