tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

26.3.2014 08:18:43

Denizli’den İspanya’ya ceviz fidanı ihracatı

Denizli’de bir üretici, kendi ürettiği ceviz fidanlarını İspanya’ya ihraç ediyor. 1985 yılından beri fidan, 1990’lı yıllardan beri de sertifikalı meyve fidanı ürettiğini söyleyen üretici Kamil Okyaz, geçen yıldan beri de, ürettiğini ceviz fidanlarını İspanya’ya ihraç etmeye başladı. İspanyol bir misafirin tekstil ihracatı için geldiği Denizlili müşterisinin bahçesini çok beğenerek fidanları nereden aldığını merak ettiğini söyleyen Okyaz, müşterinin de kendisini tavsiye etmesi üzerine İspanya’yla olan ilişkilerinin başladığını söyledi. İspanyolların 2 yıl boyunca kendilerini ziyaret ederek işletmelerini, çalışma düzenlerini ve işçi sağlığına verilen önemi incelemeleri üzerine, geçen yıl fidan almak için teklifte bulunduklarını belirtti. Yıkanıp ilaçlandıktan sonra streç filmle sarılıp paketlenen ceviz fidanlarının İspanya’ya 5 günde vardığını kaydeden Okyaz, fidanlar gittikten sonra da akıbetini takip ettiklerini vurguladı. Geçtiğimiz yıl 13 bin 500 ceviz fidanı ihracatı yapan Okyaz, bu yıl miktarın 50 bine çıkacağını ifade etti. Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Sezgin Kutlu, Denizli’den il defa AB ülkelerinden İspanya’ya meyve fidanı ihracatının yapıldığını belirterek, ileriki yıllarda bu rakamı artırmayı hedeflediklerinin altını çizdi.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Araştırmacılar, küresel iklim değişikliğinin Türkiye’de fındık tarımını Batı Karadeniz’e ya da yüksek rakımlı bölgelere doğru kaymak zorunda bırakacağını söylüyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Düşük yağış oranları nedeniyle son 91 yılın en kurak dönemini yaşayan Trakya’da tarım arazilerindeki kayıplar ciddi boyuta ulaştı.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Yeni yılın ilk sayısını okurlarıyla buluşturan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ayki Kapak Konusu sayfalarında tüm yönleriyle toprak analizini inceliyor.