tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

25.3.2014 09:34:52

Tekstil buharıyla domates üretimi

Adıyaman Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan bir tekstil fabrikasında, kumaşların yıkanması ve boyanması için binlerce litre su ısıtılıyor. Isıtılan sudan çıkan dumanla da, domates üretimi yapılan 5 dönümlük bir sera ısıtılıyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Adil Alan, Bakanlıklarının alternatifli kaynaklı kurulan seralara destek verdiğini söyleyerek, uygulanan bu sistemle atık enerjiyi serada değerlendirmiş olduklarını ifade etti. Alan, seralarda maliyetin yüzde 60-70’inin ısıtma giderleri olduğunun altını çizdi ve “Kurulma aşamasında hibe verilen bu sera, fabrikada kullanılan sudan oluşan buharla ısıtılıyor. Böylece seranın ısıtılması tamamen ücretsiz gerçekleştiriliyor” diye konuştu. Firma Müdürü Kadir Polat konu hakkında yaptığı açıklamada, üç yıl önce seranın 800 bin liraya mal olduğunu vurguladı ve “Biz gerçekleştirdiğimiz projeyle seramızı ısıtarak, bu maliyeti ortadan kaldırdık. Şu anda dönüm başına 25 ton domates elde ediyoruz. 5 kişiye de istihdam sağlıyoruz. İlerleyen süreçte farklı ürünler yetiştirmeye çalışacağız” dedi.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

İklim ve hastalık yönünden zorlu bir sezon geçiren tarla domatesinde piyasa fiyatları maliyetlerin çok altına düştü. Üreticiler fabrikaların sezon başı taahhüt ettikleri fiyatlardan alım yapmasını bekliyor.

tarlasera 10 yaşında!

tarlasera 10 yaşında!

Yolculuğuna bundan tam 10 yıl önce başlayan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, yeni bir on yıla ilk günkü heyecanıyla, ama çok daha güçlü ve büyüyen hedefleriyle giriyor.

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Artvin-Yusufeli’nde kadınların kurduğu kooperatif yakaladığı başarıyla kadınların tarımdaki dönüştürücü gücünü kanıtlıyor.

Canavar otuyla nasıl mücadele etmeli?

Canavar otuyla nasıl mücadele etmeli?

tarlasera.com başta ayçiçeği olmak üzere birçok tarım ürününün belalısı olan orobanşa karşı önlem ve aktif mücadele yöntemlerini paylaşıyor.