tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

10.3.2014 14:41:19

Üretici borçları yeniden düzenlenmeli

Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararına göre; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın tarımsal sulamaya ilişkin elektrik borcu bulunan üreticilere, bu borçları ödeninceye kadar 2014 yılı için tarımsal destekleme ödemesi yapılmayacak. Dün yayımlanarak yürürlüğe giren karara ilk tepki Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği (TZYMB)'nden geldi. Yapılan yazılı açıklamayla; tarımda en yüksek maliyetin sulama kaleminde olduğu, sulamada da en çok elektriğin maliyetli olduğu söylendi. Bu nedenle gelişmiş ülkelerdeki üreticilerle rekabette zorlanıldığı belirtildi. TZYMB'nin yaptığı açıklamada, üreticilerin çoğunun borçlu olduğu ve bu borçların bir çırpıda ödenmesinin imkansız olduğu söylenerek, borçların yapılandırılması önerildi ve “Gelişmiş ülke üreticileri ile rekabet edebilmeye çalışan üreticilerimizin destekleme ödemelerinden faydalanamayışı, durumlarını daha da kötüleştirecektir. Ülkemizde yüzde 18,5 kaçak elektrik kullanımının faturası da üreticimizden çıkarılmaktadır” ifadelerine yer verildi. Borçlu üreticinin 2014 yılı desteklerinden faydalandırılması ve elektrik borçlarının yapılandırılmasına dair bir çözüm bulunması gerektiğini vurgulayan TZYMB, tarımsal üretimin sürdürülebilirliği açısından bu durumun önemli olduğunu ifade etti.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Araştırmacılar, küresel iklim değişikliğinin Türkiye’de fındık tarımını Batı Karadeniz’e ya da yüksek rakımlı bölgelere doğru kaymak zorunda bırakacağını söylüyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Düşük yağış oranları nedeniyle son 91 yılın en kurak dönemini yaşayan Trakya’da tarım arazilerindeki kayıplar ciddi boyuta ulaştı.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Yeni yılın ilk sayısını okurlarıyla buluşturan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ayki Kapak Konusu sayfalarında tüm yönleriyle toprak analizini inceliyor.