tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

3.3.2014 08:01:31

“Organize tarım bölgeleri kurulmalı”

Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB) Başkanı Dr. Salih Çalı, organize sanayi bölgelerinin sanayi sektörüne büyük katkı sağladığını vurgulayarak, tarım sektörü için de organize tarım bölgeleri kurulması gerektiğini, böylelikle tarımdaki verimsizlik sorunun önüne geçileceğini söyledi. Tarım sektöründeki dağınık arazi yapısını ve verim düşüklüğünü ortadan kaldırmak için organize tarım bölgelerinin yararlı olacağını düşünen Çalı, tarım planları arasında yer almasına rağmen bugüne kadar uygulamaya geçilmediğini belirtti. Organize tarım bölgelerinin üretim maliyetlerini de düşüreceğine denenen Çalı şunları söyledi: “Sektörde uluslararası pazarda rekabet etmenin yolu, yeteri kadar kaliteli ve düşük maliyetli üretimden geçiyor. Organize tarım bölgelerinin hayata geçirilmesi demek, yüzde 50 daha fazla ihracat ve tarım ürünlerini yüzde 20-30 daha ucuza üretip tüketmek anlamına geliyor. Tarım ürünleri ihracatı, net ihracat olduğu için cari açığın düşürülmesinde doğrudan olumlu etki ediyor.”

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

İklim ve hastalık yönünden zorlu bir sezon geçiren tarla domatesinde piyasa fiyatları maliyetlerin çok altına düştü. Üreticiler fabrikaların sezon başı taahhüt ettikleri fiyatlardan alım yapmasını bekliyor.

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Türkiye’de de meyve bahçelerinin korkulu rüyası olan meyve sineklerinin tarım alanların yayılırken güneşi yön bulma işareti olarak kullandıkları keşfedildi.

2022 yılında bu pestisitler de olmayacak

2022 yılında bu pestisitler de olmayacak

Zirai ilaçlarda kullanılan 9 farklı etken madde daha gelecek yılsonu itibariyle tarımda tamamen yasaklı olacak. Toplam 7 etken madde için ise kısıtlama kararı alındı.