tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

28.2.2014 08:16:49

Alanya’ya uygulamalı tarla okulu

Entegre Kontrollü Ürün Yönetimi Projesi kapsamında Alanya’da 6 okul açılıyor. Üreticiye seralarda ve tarlalarda uygulamalı eğitimin verileceği okullarda, örtü altı yetiştiriciliği ve narenciye yetiştiriciliği hakkında eğitim verilecek. Alanya Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Mehmet Rüzgar, proje kapsamında açılan okullarda yıl boyu arazide uygulamalı eğitimin verileceğini söyledi.  Derslerin haftada birer gün olarak ve sezonu kapsayacak şekilde planlandığını belirten Rüzgar, eğitimin gübreleme ve sulama konularıyla başlayacağını ve yıl boyunca yetiştirme teknikleri, hastalık ve zararlılarla mücadele, entegre mücadele, hasat ve pazarlama gibi konularla devam edeceğini ifade etti. 20şer kişilik gruplar halinde eğitim verilecek okullarda, örgün eğitimden ziyade pratik eğitim uygulanacak. Antalya Bölgesi Tarım Kooperatifler Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Özen yaptığı açıklamada, ilaçların ve gübrelerin dikkatli, yerinde ve zamanında kullanılmasının, ekonomik zarar oluşturmadan zirai ilaçla mücadele yapılarak doğal ve organik yöntemlerin tercih edilmesinin daha sağlıklı ürünler yetişmesine olanak sağlayacağını söyledi ve bu konuda okullardaki eğitimlerin faydalı olacağını belirtti.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Bu baca yakında yeniden tütmeye başlayacak!

Bu baca yakında yeniden tütmeye başlayacak!

Kapıları 9 yıldır kapalı olan Çarşamba Şeker Fabrikası, bu yıl yeniden bölgedeki şekerpancarı üretiminin adresi olmaya hazırlanıyor.

tarlasera Ekim sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Ekim sayısı okurlarıyla buluştu!

Narenciyede ülkeler arası yaklaşım farkını inceleyen tarlasera bu ay da dopdolu içeriğiyle farklı bir dergi deneyimi sunuyor.

Brezilya tarımda 2022 yılına nasıl geçti?

Brezilya tarımda 2022 yılına nasıl geçti?

Ekonomik krizle boğuşan Brezilya’da imdada tarım yetişti. Soya fasulyesinde artan ithalat talebi için ülkede 2022 mahsulünün bir kısmı şimdiden satıldı.

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor

Artvin-Yusufeli’nde kadınların kurduğu kooperatif yakaladığı başarıyla kadınların tarımdaki dönüştürücü gücünü kanıtlıyor.