tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

26.2.2014 10:19:16

Trakya’nın ilk tarım müzesi

Türkiye’de ve dünyada önemli başarılara imza atan Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ), Ziraat Fakültesi’ne bağlı bir tarım müzesi kuracak. Müzede, Türk tarımının ve tarım eğitiminin hangi devrelerden geçtiğine dair tarihsel süreçlerin görülmesi hedefleniyor. Tarımın Trakya Bölgesi’nin önemli sektörlerinden olması nedeniyle, tarım kültürünün tanıtılması ve kültür hayatına zenginlik katması açısından müzenin önem taşıyacağı öngörülüyor. NKÜ’den yapılan açıklamaya göre tarım müzesinde, geçmişte kullanılan ve günümüzde kaybolmaya yüz tutmuş çok sayıda farklı tarım alet ve makinelerinin, hem gelecek kuşaklara aktarılması hem de korunmaları sağlanacak. Müzede ilk traktörler, biçerdöverler, kağnı, karasaban, düven gibi eski tarım alet ve makinelerinin yanı sıra çok sayıda muhtelif kap kacak da yer alacak.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Araştırmacılar, küresel iklim değişikliğinin Türkiye’de fındık tarımını Batı Karadeniz’e ya da yüksek rakımlı bölgelere doğru kaymak zorunda bırakacağını söylüyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Düşük yağış oranları nedeniyle son 91 yılın en kurak dönemini yaşayan Trakya’da tarım arazilerindeki kayıplar ciddi boyuta ulaştı.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Yeni yılın ilk sayısını okurlarıyla buluşturan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ayki Kapak Konusu sayfalarında tüm yönleriyle toprak analizini inceliyor.