tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

28.1.2014 08:36:04

"Başladığımız yere döndük"

Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (FİSKOBİRLİK) Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar, lisanslı depoculukla ilgili ciddi çalışmalar yapıldığını ve belli noktaya gelindiğini, ancak gereken desteğin verilmemesi sebebiyle başlanan noktaya dönüldüğünü belirtti. Türkiye'de fındık sektöründe yıllardır konuşulan lisanslı depoculuğun 2009 yılında uygulamaya konulan Yeni Fındık Stratejisi'nin hayata geçmesiyle kurulma sürecinin daha hızlandığını belirten Bayraktar; fındıkta lisanslı depoların kapatılması kararına ilişkin, "Mevcut yapısıyla Türkiye'de lisanslı depoculuğun yürümeyeceği belliydi" dedi. Lisanslı depoculukta sektörün tüm faktörlerinin ortak hareket etmesi gerektiğini ancak bunun Türkiye'de sağlanamadığını vurgulayan Bayraktar, "Bu meselenin devlet, piyasa ve sektör ayakları var. Bunların hepsinin ortak çalışması lazımdı ama baştan böyle yapılmadı" diye konuştu. FİSKOBİRLİK'in mevcut yapısı, tecrübesi ve depoları ile lisanslı depoculuk sistemi için en uygun kurum olduğunu savunan Bayraktar, şunları kaydetti: "Ek yatırımlar yapıldı, kiralar ödendi ama maalesef başladığımız noktadayız. Bizim lisanslı depoculukla ilgili çok ciddi çalışmalarımız oldu. Belli bir noktaya getirdik ancak gereken desteği göremedik. En başta FİSKOBİRLİK'e destek sağlansaydı, bugün lisanslı depoculuk uygulaması mevcut halinden daha iyi yerlerde olurdu. Çünkü FİSKOBİRLİK'in mevcut depoları var. Geçmişten gelen bir tecrübesi var. Depoculuk için biçilmiş kaftandı"

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Canavar otuyla nasıl mücadele etmeli?

Canavar otuyla nasıl mücadele etmeli?

tarlasera.com başta ayçiçeği olmak üzere birçok tarım ürününün belalısı olan orobanşa karşı önlem ve aktif mücadele yöntemlerini paylaşıyor.

Ziraat mühendislerinin işine karışılmasın!

Ziraat mühendislerinin işine karışılmasın!

Orman mühendislerin zirai bayilik yetkisi alabilmesi kararına tepki gösteren ziraat mühendisleri “Herkes kendi işini yapmalı” yorumunu yapıyor.

Artık hamburger ve pizzalar onsuz olmuyor

Artık hamburger ve pizzalar onsuz olmuyor

İzmir-Torbalı’da üretilen kurutulmuş domatesler, pizzalardan hamburgere kadar dünyanın en popüler yiyeceklerine konuk olarak bir ihracat başarısı sergiliyor.

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Türkiye’de de meyve bahçelerinin korkulu rüyası olan meyve sineklerinin tarım alanların yayılırken güneşi yön bulma işareti olarak kullandıkları keşfedildi.