tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

27.1.2014 07:41:07

Havuç hasadı başladı

Hatay'ın Kırıkhan ilçesinde havuç hasadı başladı. Yılda 80 bin ton civarında üretilen havuç, ilçe ekonomisine 4-5 milyon liralık girdi sağlıyor. Tarlada mevsimlik işçilerce toplanan havuçlar, traktörlere yüklenerek fabrikalara gönderiliyor. Fabrikaya getirilen havuçlar önce bir havuzun içine boşaltılarak burada çamurdan arındırılıyor. Çamurdan arındırılan havuçlar, daha sonra bantlar yardımı ile yıkama makinesine taşınıyor. Burada su ile iyice yıkanan havuçlar, paketlenmek üzere işçilerin önüne yine bantlar sayesinde taşınıyor. Paketleme işleminde işçiler, 10 kilo ve 20 kiloluk olarak iki şekilde paketleme yapıyor. Paketlenen havuçlar, akşam saatlerinde gelen kamyonlar ile Türkiye'nin dört bir tarafına gönderiliyor. İç piyasada ve dış piyasada alıcı bulan Kırıkhan havucu, özellikle Bulgaristan, Romanya, Azerbaycan, Türkmenistan, Suriye ve Irak gibi ülkelere ihraç ediliyor. Kırıkhan’da havuç hasadı günde yaklaşık bin 500 kişiye istihdam sağlıyor.  

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Araştırmacılar, küresel iklim değişikliğinin Türkiye’de fındık tarımını Batı Karadeniz’e ya da yüksek rakımlı bölgelere doğru kaymak zorunda bırakacağını söylüyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Düşük yağış oranları nedeniyle son 91 yılın en kurak dönemini yaşayan Trakya’da tarım arazilerindeki kayıplar ciddi boyuta ulaştı.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Yeni yılın ilk sayısını okurlarıyla buluşturan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ayki Kapak Konusu sayfalarında tüm yönleriyle toprak analizini inceliyor.