tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

9.1.2014 07:56:40

Brezilya biberi Fethiye'de

Şifa kaynağı olarak bilinen Brezilya biberi, Fethiye'nin Kargı köyünde yetiştiriliyor. Brezilya biberinden elde edilen meyveler alternatif tıpta kullanılıyor. Kemoterapi tedavisi sonrası bazı iç organlardaki yaraların iyileştirilmesi ile vücut yüzeyinde bulunan yaraların iyileştirilmesi ve yüz felcinin önlenmesinde kullanıldığı ileri sürülen biber, yöre iklimine uyum sağladı. Şanlıurfa'da Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Doç Dr.Ali Rıza Öztürk hocayla bu konuda müşterek bazı çalışmalar yürüten üreticiler, bitkinin birleşimindeki enzim oranları ve kimyasal özellikleri ile bir şifa kaynağı olduğunu söylüyor. Brezilya biberi bitkisi yaklaşık bir yılda 2 metre uzuyor. Eylül ayının on beşinde çiçek açıyor. Çiçeklenmenin azaldığı bir mevsimde, çiçek açması, bitkinin en önemli özelliği. Böylece arılara beslenme olanağı sağlandığı gibi bal üretimine de katkı sunuluyor. Ayrıca bitkinin çiçekleri, sivrisineklerle haşereleri kaçırıyor.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

İklim ve hastalık yönünden zorlu bir sezon geçiren tarla domatesinde piyasa fiyatları maliyetlerin çok altına düştü. Üreticiler fabrikaların sezon başı taahhüt ettikleri fiyatlardan alım yapmasını bekliyor.

tarlasera 10 yaşında!

tarlasera 10 yaşında!

Yolculuğuna bundan tam 10 yıl önce başlayan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, yeni bir on yıla ilk günkü heyecanıyla, ama çok daha güçlü ve büyüyen hedefleriyle giriyor.

Kazancın yeni adı turfanda bodur elma

Kazancın yeni adı turfanda bodur elma

Mersin-Erdemli’de sebzecilikten turfanda bodur elma yetiştiriciliğine yönelen üreticiler hem erkenci hem de kaliteli ürün elde etmenin avantajını yaşıyor.

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Artvin-Yusufeli’nde kadınların kurduğu kooperatif yakaladığı başarıyla kadınların tarımdaki dönüştürücü gücünü kanıtlıyor.