tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

7.1.2014 07:31:54

Un ticareti yükselişte

Uluslararası Hububat Konseyi'ne (IGC) göre, Temmuz 2013 Haziran 2014 döneminde dünya un ticaretinin 12 milyon 880 bin tona ulaşacağı tahmin ediliyor. Aynı dönemde, Türkiye'nin Suriye'ye yönelik un ihracatının ortalamaların üzerinde devam edeceği öngörülüyor. Okan Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hikmet Boyacıoğlu, buğday eşdeğeri cinsinden 12 milyon 380 bin ton olarak gerçekleşen dünya un ticaretinin 500 bin ton artacağını tahmin ediyor. Ticaretteki artışın, Kazakistan'ın buğday üretimindeki eski düzeylerine dönüşünden kaynaklandığını dile getiren Boyacıoğlu, "Raporda, buğday üretimindeki iyileşmeyi takiben, Kazakistan'ın geçen sezon 2 milyon 356 bin ton olan un ihracatının yaklaşık 3 milyon milyon tona yükseleceği öngörülüyor" diyor. IGC tahminlerine göre, Türkiye un ticaretinin ise geçen sezondan bu yana değişmeden 2,6 milyon ton olarak gerçekleşmesinin kuvvetle muhtemel olduğunu vurgulayan Boyacıoğlu, şöyle devam ediyor: "Geleneksel olarak önemli bir buğday unu ithalatçısı olan Endonezya'nın satın almaları, 2013-2014 sezonunda yüzde 15 oranında azalsa da Suriye'deki gelişmeler Türkiye'nin un ticaretini dengeleyecek. Suriye'nin buğday üretimindeki azalma ve çoğu değirmenin artık çalışmadığına ilişkin raporları takiben Türkiye'nin bu ülkeye, geçmiş yıllardaki ortalamasının üzerinde ürün göndereceği belirtiliyor." Önde gelen diğer ihracatçılar AB ve Arjantin'in 2013-2014'te sırasıyla 1,1 ve 1 milyon ton un ticareti olacağına yönelik tahminlerin bulunduğunu belirten Boyacıoğlu, IGC'nin, Özbekistan'ın 2013-2014 sezonunda bir kez daha 1,36 milyon tonla dünyanın önde gelen un ithalatçısı olacağını açıkladığını söylüyor. Boyacıoğlu, Özbekistan'ın un ithalatının geçen sezona göre 1,36 milyon tondan 1.5 milyon tona çıkacağını kaydediyor. Afganistan'ın un ticaretinin 2013-14 sezonunda 1,3 milyon ton düzeyinde öngörüldüğünü ifade ederken; Irak ve Brezilya'nın un ithalatlarının ise sırasıyla 1,25 milyon ton ve 950 bin ton düzeyinde beklendiğini dile getiriyor.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Soğanın beklenen koşusu ne zaman başlayacak?

Soğanın beklenen koşusu ne zaman başlayacak?

İstikrarlı bir pazar talebi olan soğan, bu avantajın yanına ihracat gücüne de eklemeye hazırlanıyor. Ancak bu potansiyeli gerçekleştirmenin önündeki engellerin aşılması gerek. Bu engellerin başında ise iki güncel sorun olan kuraklık ve yükselen girdi maliyetleri var.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.

tarlasera Nisan sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Nisan sayısı okurlarıyla buluştu!

Girdi maliyetleri ile destekler arasındaki kritik denklemi masaya yatıran tarlasera bu ay da okurlarına dopdolu bir içerik sunuyor.