tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

2.1.2014 09:29:57

"İhracatta sorun diplomatik"

Antalya'daki ihracatçı firmalara göre ihracatla ilgili sorunların temeli diplomatik sıkıntılar. İhracatçılar, Antalya Ticaret Borsası'nın düzenlediği Tarım Sohbetleri'nde bir araya geldi. Burada konuşan Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, "İhracatla ilgili sıkıntılar bir diplomasi sorunu. Bakanlığın bir şekilde bunu çözmesi lazım" dedi. Rusya'ya ihracatta yaşananlarla ilgili değerlendirmede bulunan Antalya İhracatçılar Birliği Başkanı Mustafa Satıcı da Antalya'dan Rusya'ya 1 milyon ton sebze meyve ihracatı yapıldığını belirtti. Söz konusu rakamı 2,5 katına çıkarmayı düşündüklerini ifade eden Satıcı, merkezdeki yaklaşımın ise ‘İhracat rakamı 500 bine düşsün. Ama başımız ağrımasın, sıkıntı çekmeyelim.’ yönünde olduğunu belirtti. Satıcı şunları kaydetti: "Sıkıntının temelinde her parti mala uygulanan kalıntı analizi var. Ne hikmettir Rusya'dan 2,5 yıldır kalıntı ile ilgili bildirim gelmedi. Kalıntı alanında hiçbir sıkıntımız yok. Rus heyetin analiz uygulamasını kaldırın dedikleri halde Tarım Bakanlığı hiçbir üründen analizi kaldırtmadı. 2,5 yıldır bildirim gelmiyor. Bu sorunu aştık anlamına gelir. Ama uygulamalar hala devam ediyor." Türkiye'de ihracatı yapılan ürünlere uygulanan analiz ücretlerinin Avrupa Birliği ülkelerinde yapılan analizlerden 2 kat fiyat farkı olduğunu ifade eden Satıcı, "Analiz fiyatları çok yüksek" diye konuştu. Satıcı, ihracatta analiz zorunluluğunun kaldırılmasını istediklerini ancak bunu başaramadıklarını ifade etti. İhracat edilen ürünlere şerit çekilmesi uygulamasının Ukrayna ile başladığını, ancak sorun bildirilmediği halde uygulamanın devam ettiğini belirten Satıcı, "Burada laboratuvar lobisinin ciddi etkisi var" dedi.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

İklim ve hastalık yönünden zorlu bir sezon geçiren tarla domatesinde piyasa fiyatları maliyetlerin çok altına düştü. Üreticiler fabrikaların sezon başı taahhüt ettikleri fiyatlardan alım yapmasını bekliyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Türkiye’de de meyve bahçelerinin korkulu rüyası olan meyve sineklerinin tarım alanların yayılırken güneşi yön bulma işareti olarak kullandıkları keşfedildi.

2022 yılında bu pestisitler de olmayacak

2022 yılında bu pestisitler de olmayacak

Zirai ilaçlarda kullanılan 9 farklı etken madde daha gelecek yılsonu itibariyle tarımda tamamen yasaklı olacak. Toplam 7 etken madde için ise kısıtlama kararı alındı.