tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

13.12.2013 08:48:29

Kayıt dışılığa karşı şeffaflık

Hal Kayıt Sistemi; sebze ve meyve ticaretinde hal komplekslerinde kayıt dışılığı önlemek ve kaliteyi arttırmak amacıyla 2012'de hayata geçirildi. Sistem, revize edilmiş haliyle Ocak ayında uygulamaya konulacak. Revize edilecek Hal Kayıt Sistemi ile kayıt dışılığın önlenmesi, şeffaflığın sağlanması ve kalitenin arttırılması hedefleniyor. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürü Dursun Coşkunçelebi, Mersin Sanayi ve Ticaret Odası'nda (MTSO) düzenlenen "5957 Sayılı Hal Kanunu Uygulamalarında ve Hal Kayıt Sisteminde Gelinen Aşama" konulu konferansta, 2012'den bu yana uygulanan ve ocak ayında revize edilecek Hal Kayıt Sistemi ile ilgili bilgi verdi. Yeni düzenlemeyle ceza kesmek yerine sektöre standart, şeffaflık ve düzen getirmeyi amaçladıklarını dile getiren Coşkunçelebi, "Sistemin devreye girdiği 2012 yılından bu yana marketten üreticiye, lokantadan sanayici ve tüccara tüm sektör paydaşlarından 14 milyona ulaşan kayıt aldık. Sistemle kimin neyi, ne kadar üretip, kime, nasıl sattığını göreceğiz. Bu bilgileri tüm paydaşlara da açarak, yönlerini buna göre çizmelerini sağlayacağız. Özellikle en önemli sorun olan fiyat dengesizliğini de bu sistem sayesinde önlemiş olacağız" diye konuştu. ürkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) 2012 verileri baz alındığında ülkede 46,5 milyon ton meyve ve sebze üretimi olduğunu hatırlatan Coşkunçelebi, şunları kaydetti: "Biz haldeki fiyatları ele aldığımızda üretim verileriyle bu sektörde 75 milyar liralık işlem hacmine ulaşıyoruz. Halde işlem görmesi gereken rakamın yüzde 70'lik kısmının kayıt dışı olduğunu, bunun da ekonomik değerinin yaklaşık 30 milyar liraya tekabül ettiğini görüyoruz. Yine bu çalışmalar içinde şunu fark ettik. Yapılan işlemlerde standardizasyona ulaşmak çok önemli. Gerek ürünlerin taşındığı kapların standart olmaması gerekse ürünlerin depolandığı alanların müsait olmaması gibi pek çok nedenle üretilen sebze ve meyvenin yaklaşık dörtte biri heba oluyor. Bunun da ekonomik değerine baktığımız zaman yaklaşık 18 milyar lira önümüze çıkıyor. Genele baktığımızda yaklaşık 50 milyarlık liralık bir rakamdan bahsediyoruz. Bunu ekonomiye kazandırmak, bu kanunun temel amaçlarından biri. Biz kanunu yaparken çalışma aşamasında bunları gördüğümüzde gerçekten hayret içerisinde kalmıştık." Sebze ve meyve sektöründeki kayıt dışılığı kayıt altına almayı, sektörün önünü açmayı hedeflediklerini vurgulayan Coşkunçelebi, "Hal Kayıt Sistem ile hem kayıt dışılık önlenecek hem de şeffaflık sağlanacak. Tüm bunlar da kaliteyi artıracak" dedi.  

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Araştırmacılar, küresel iklim değişikliğinin Türkiye’de fındık tarımını Batı Karadeniz’e ya da yüksek rakımlı bölgelere doğru kaymak zorunda bırakacağını söylüyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Düşük yağış oranları nedeniyle son 91 yılın en kurak dönemini yaşayan Trakya’da tarım arazilerindeki kayıplar ciddi boyuta ulaştı.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Yeni yılın ilk sayısını okurlarıyla buluşturan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ayki Kapak Konusu sayfalarında tüm yönleriyle toprak analizini inceliyor.