tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

12.12.2013 07:12:27

Pirinç stokları doldu!

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) pirinç stoklarını eritmek için kilosu 2,5 TL'den perakende satışlara başladı. TMO’dan yapılan açıklamada, pirinç üretiminde bu yıl dünyada bütün zamanların en yüksek rakamlarına, Türkiye’de ise son yılların en yüksek rakamlarına ulaşıldığına işaret ediliyor. "2012 yılında 469 milyon ton olan dünya pirinç üretimi, bu yıl 471 milyon ton; 2012 yılında 528 bin ton olan Türkiye pirinç üretimi ise, bu yıl 540 bin ton olarak gerçekleşti" ifadesi kullanılıyor. Türkiye’nin yıllık pirinç tüketiminin 600 bin ton civarında olduğunu belirtiliyor. TMO'nun açıklamasındaki sayısal veriler ise şöyle: Yıllık üretim miktarı 540 bin ton, hasat sonrası ithalat miktarı 10 bin ton, devreden stok miktarı da 95 bin ton. Verilere göre iç piyasada bu dönem için 645 bin ton pirinç stoku bulunuyor. Açıklamada, özel sektörün önümüzdeki günler için 140 bin tona kadar ithalat bağlantısı yaptığı ifade ediliyor. Öte yandan 2013 dönemi pirinç arzının iç tüketimi fazlasıyla karşılayacak düzeyde olduğu, artan miktarın da 2014 yılına devredeceği değerlendiriliyor. TMO, oluşacak yoğun arz nedeniyle pirinç fiyatları düşmeden, stoklarını perakende satış suretiyle tasfiye etmeye karar verdiğini açıklıyor. Stoklarda bulunan yaklaşık 25 bin ton Osmancık pirincinin kilo başına perakende 2,50 TL’den tüm TMO iş yerlerinde satışa sunuldu.  

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Bu baca yakında yeniden tütmeye başlayacak!

Bu baca yakında yeniden tütmeye başlayacak!

Kapıları 9 yıldır kapalı olan Çarşamba Şeker Fabrikası, bu yıl yeniden bölgedeki şekerpancarı üretiminin adresi olmaya hazırlanıyor.

tarlasera Ekim sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Ekim sayısı okurlarıyla buluştu!

Narenciyede ülkeler arası yaklaşım farkını inceleyen tarlasera bu ay da dopdolu içeriğiyle farklı bir dergi deneyimi sunuyor.

Brezilya tarımda 2022 yılına nasıl geçti?

Brezilya tarımda 2022 yılına nasıl geçti?

Ekonomik krizle boğuşan Brezilya’da imdada tarım yetişti. Soya fasulyesinde artan ithalat talebi için ülkede 2022 mahsulünün bir kısmı şimdiden satıldı.

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor

Artvin-Yusufeli’nde kadınların kurduğu kooperatif yakaladığı başarıyla kadınların tarımdaki dönüştürücü gücünü kanıtlıyor.