tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

12.12.2013 07:12:27

Pirinç stokları doldu!

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) pirinç stoklarını eritmek için kilosu 2,5 TL'den perakende satışlara başladı. TMO’dan yapılan açıklamada, pirinç üretiminde bu yıl dünyada bütün zamanların en yüksek rakamlarına, Türkiye’de ise son yılların en yüksek rakamlarına ulaşıldığına işaret ediliyor. "2012 yılında 469 milyon ton olan dünya pirinç üretimi, bu yıl 471 milyon ton; 2012 yılında 528 bin ton olan Türkiye pirinç üretimi ise, bu yıl 540 bin ton olarak gerçekleşti" ifadesi kullanılıyor. Türkiye’nin yıllık pirinç tüketiminin 600 bin ton civarında olduğunu belirtiliyor. TMO'nun açıklamasındaki sayısal veriler ise şöyle: Yıllık üretim miktarı 540 bin ton, hasat sonrası ithalat miktarı 10 bin ton, devreden stok miktarı da 95 bin ton. Verilere göre iç piyasada bu dönem için 645 bin ton pirinç stoku bulunuyor. Açıklamada, özel sektörün önümüzdeki günler için 140 bin tona kadar ithalat bağlantısı yaptığı ifade ediliyor. Öte yandan 2013 dönemi pirinç arzının iç tüketimi fazlasıyla karşılayacak düzeyde olduğu, artan miktarın da 2014 yılına devredeceği değerlendiriliyor. TMO, oluşacak yoğun arz nedeniyle pirinç fiyatları düşmeden, stoklarını perakende satış suretiyle tasfiye etmeye karar verdiğini açıklıyor. Stoklarda bulunan yaklaşık 25 bin ton Osmancık pirincinin kilo başına perakende 2,50 TL’den tüm TMO iş yerlerinde satışa sunuldu.  

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Soğanın beklenen koşusu ne zaman başlayacak?

Soğanın beklenen koşusu ne zaman başlayacak?

İstikrarlı bir pazar talebi olan soğan, bu avantajın yanına ihracat gücüne de eklemeye hazırlanıyor. Ancak bu potansiyeli gerçekleştirmenin önündeki engellerin aşılması gerek. Bu engellerin başında ise iki güncel sorun olan kuraklık ve yükselen girdi maliyetleri var.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.

tarlasera Nisan sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Nisan sayısı okurlarıyla buluştu!

Girdi maliyetleri ile destekler arasındaki kritik denklemi masaya yatıran tarlasera bu ay da okurlarına dopdolu bir içerik sunuyor.