tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

10.12.2013 08:49:41

Elektrik güneşten

Kayseri'de, üreticinin ihtiyaç duyduğu elektriği üretmek için 37 noktada güneş enerjisi santrali kuruluyor. Kayseri Şeker Fabrikası, her biri 500 kilovat saatlik güce sahip olacak santrallerde, toplam 18,5 megavat elektrik üretmeyi hedefliyor. Üreticilerin özellikle sulama için elektrik enerjisine ihtiyaç duyduklarını ifade eden Kayseri Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, elektrik konusunun çiftçin için büyük bir masraf kalemi olduğunu kaydediyor. Geçen yıl üreticilerle yaptıkları görüşmelerde elektrik masraflarından dert yanıldığını belirten Akay,” Pancar ekim alanlarının bulunduğu 37 noktada fabrikamıza ait kantarlar bulunuyor ve bu kantarların büyük çoğunluğu kullanılmıyor. Kantarların bulunduğu alanlara güneş enerjisi santralleri kurarak çiftçimizin elektrik ihtiyacını karşılayacağız. İlk olarak Yeşilhisar ilçesindeki kantarda santral kuracağız. Daha sonra diğer kantarların olduğu yere üreticilerle görüşerek santral kuracağız. Bu santralleri şirket haline getireceğiz ve o bölgenin üreticisini şirkete ortak edeceğiz. Böylece üreticinin enerji ihtiyacını karşılamış olacağız" diyor.  

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

İklim ve hastalık yönünden zorlu bir sezon geçiren tarla domatesinde piyasa fiyatları maliyetlerin çok altına düştü. Üreticiler fabrikaların sezon başı taahhüt ettikleri fiyatlardan alım yapmasını bekliyor.

tarlasera 10 yaşında!

tarlasera 10 yaşında!

Yolculuğuna bundan tam 10 yıl önce başlayan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, yeni bir on yıla ilk günkü heyecanıyla, ama çok daha güçlü ve büyüyen hedefleriyle giriyor.

Kazancın yeni adı turfanda bodur elma

Kazancın yeni adı turfanda bodur elma

Mersin-Erdemli’de sebzecilikten turfanda bodur elma yetiştiriciliğine yönelen üreticiler hem erkenci hem de kaliteli ürün elde etmenin avantajını yaşıyor.

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Artvin-Yusufeli’nde kadınların kurduğu kooperatif yakaladığı başarıyla kadınların tarımdaki dönüştürücü gücünü kanıtlıyor.