tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

6.12.2013 10:27:54

"Sektör büyüyor"

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, tarım sektörünün 53 yıldır ilk kez 6 yıl üst üste büyüdüğünü kaydediyor. Eker, Türkiye son 10 yılda tarım ürünleri ihracatını 16 milyar dolara yükselterek, gıda maddelerinde de toplam 41 milyar dolar dış ticaret fazlası verdiğini duyuruyor. Eker, konuyla ilgili değerlendirmesinde, “Son 10 yılın 9’unda istikrarlı büyüme gösteren tarım sektörü, 53 yıldır ilk kez 6 yıl üst üste büyüyerek rekor kırdı. Bu dönemde tarımsal hasıla 23,7milyar dolardan 62 milyar dolara çıktı. Üreticilere 2003 yılından bu yana toplam 60 milyar lira nakit destek sağlandı. Verilen desteklerin de etkisiyle son 10 yılda tahıl üretimi yüzde 22, meyve üretimi yüzde 36 oranında arttı” diyor. Tarım ürünlerinin ihracatı konusunda büyük başarılar elde edildiğini vurgulayan Eker, bu başarıları şöyle sıralıyor: “Türkiye, dünyada ihracatında 1. olduğu çekirdeksiz kuru üzüm, kuru kayısı, kuru incirde rekor kırarak ilk kez 2011 yılında 1 milyar dolar barajını geçti. 3 Nisan'da Türk firmalarının AB ülkelerine süt ve süt ürünleri satılabilecek standartta olduğunu kabul edildi ve Türkiye'nin AB ülkelerine süt ve süt ürünleri ihracatı için izin çıktı. 2002 yılında 24 milyon dolar süt ve süt ürünleri ihracatı 2012 yılında 189 milyon dolara ulaştı. Aynı dönemde, yumurta ihracatı 4 milyon dolardan 351 milyon dolara, domates ihracatı 70 milyon dolardan 401 milyon dolara çıktı. Geçen yıl 683 milyon dolarlık üzüm, 841 milyon dolarlık buğday unu ihracatı yapıldı. Türkiye un ihracatından 2005 yılından beri oturduğu Dünya liderliği koltuğunu hiç bırakmadı. 2012-2013 sezonunda rekor kırarak ihracat miktarı 300 bin tonun üzerine çıkan fındıkta 1,8 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi."

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

İHA’lar da bitki koruma mesaisine başlıyor

İHA’lar da bitki koruma mesaisine başlıyor

Zirai mücadelede kullanılan araçlara ilişkin yeni yönetmelik taslağı, insansız hava araçları ve drone’ların bitki koruma uygulamalarında kullanımını düzenliyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Yeni yılın ilk sayısını okurlarıyla buluşturan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ayki Kapak Konusu sayfalarında tüm yönleriyle toprak analizini inceliyor.