tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

2.12.2013 09:59:41

"İhracat ithalatı katladı"

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, tarım ve gıdada Ekim ayında ihracatın, ithalatı ikiye katladığını belirtiyor. Tarım sektörü 12 ayda 5,3 milyar dolardan daha fazla dış ticaret fazlası veriyor. Bayraktar, "Ekim ayında ihracat, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5.3 artışla 1 milyar 374.2 milyon dolardan 1 milyar 447.7 milyon dolara yükseldi; ithalat yüzde 8 azalışla 811.5 milyon dolardan 747 milyon dolara indi" diyor. Açıklamada  Ocak-Ekim döneminde, 2012 yılının aynı dönemine göre yüzde ihracatın 10,1 artışla 12 milyar 170,6 milyon dolardan 13 milyar 402.7 milyon dolara çıktığı ifade ediliyor. Ocak-Ekim döneminde fasıllar arasında en fazla ihracatın 2 milyar 942 milyon 919 bin dolarla meyve, turunçgiller, kavun ve karpuzda görüldü.  Aynı dönemde hayvansal ve bitkisel yağlarda 1 milyar 178 milyon 391 bin; hububat, un, pastacılık ürünlerinde 1 milyar 223 milyon 502 bin dolarlık ihracat kayda geçti. Ocak-Ekim döneminde tarım ve gıda ihracatının 13.4 milyar doları aştığını, ithalatın 8.8 milyar dolarda kaldığını belirten Bayraktar, "Tarım ve gıda, sadece Ekim ayında 701 milyon dolarlık, 10 aylık dönemde ise 4 milyar 247 milyon dolar dış ticaret fazlası verdi. 10 aylık dönemde ihracattaki artış yüzde 10.1'i bulurken, ithalattaki artış yüzde 3.5'de kaldı. Ekim ayı itibarıyla son bir yıllık dönemde ihracat 16 milyar 486 milyon 153 bin dolara çıkarken, ithalat 11 milyar 47 milyon 342 bin dolar oldu. Son 1 yıllık dönemdeki dış ticaret fazlası 5 milyar 438 milyon 811 bin dolara çıktı" diyor.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Araştırmacılar, küresel iklim değişikliğinin Türkiye’de fındık tarımını Batı Karadeniz’e ya da yüksek rakımlı bölgelere doğru kaymak zorunda bırakacağını söylüyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Düşük yağış oranları nedeniyle son 91 yılın en kurak dönemini yaşayan Trakya’da tarım arazilerindeki kayıplar ciddi boyuta ulaştı.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Yeni yılın ilk sayısını okurlarıyla buluşturan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ayki Kapak Konusu sayfalarında tüm yönleriyle toprak analizini inceliyor.