tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

23.10.2013 09:55:05

Şeker pancarı sevindirdi

Şeker pancarı üretiminde önemli bir yeri olan Bitlis ve ilçelerinde şeker pancarı hasadı başladı. Şeker pancarı üretiminde Çukurova ile yarışan il genelinde 900 ailenin geçim kaynağı olan şeker pancarından bu yıl elde edilen verim 165 bin ton. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın  yatırımları çerçevesinde üreticilere yapılan makine ekipman ve sulama desteği sayesinde elde edilen yüksek verim üreticinin yüzünü güldürüyor. Bitlis’in Güroymak, Tatvan ve Ahlat ilçelerinde ekilen şeker pancarları makinelerle sökülerek işlenmek üzere Van’ın Erciş ilçesinde bulunan şeker pancarı fabrikasına gönderiliyor. 20 köyde yaklaşık 900 ailenin şeker pancarı üreticisi olduğunu söyleyen  Bitlis İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Bülent Korkmaz, bu yıl gerçekleşen verimi 165 bin ton olarak açılıyor. Hava koşullarının bu yıl oldukça iyi gittiğini söyleyen üreticiler hasat veriminden son derece memnun. Ürünün pazara sunulması sürecinde çözüm bekleyen bir durum olarak nakliye sorunlarına işaret eden üreticiler, verimlilikteki bu artışın diğer sorunlar için de bir çözümü başlatacağından umutlu.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

İHA’lar da bitki koruma mesaisine başlıyor

İHA’lar da bitki koruma mesaisine başlıyor

Zirai mücadelede kullanılan araçlara ilişkin yeni yönetmelik taslağı, insansız hava araçları ve drone’ların bitki koruma uygulamalarında kullanımını düzenliyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Yeni yılın ilk sayısını okurlarıyla buluşturan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ayki Kapak Konusu sayfalarında tüm yönleriyle toprak analizini inceliyor.