tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

23.10.2013 09:55:05

Şeker pancarı sevindirdi

Şeker pancarı üretiminde önemli bir yeri olan Bitlis ve ilçelerinde şeker pancarı hasadı başladı. Şeker pancarı üretiminde Çukurova ile yarışan il genelinde 900 ailenin geçim kaynağı olan şeker pancarından bu yıl elde edilen verim 165 bin ton. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın  yatırımları çerçevesinde üreticilere yapılan makine ekipman ve sulama desteği sayesinde elde edilen yüksek verim üreticinin yüzünü güldürüyor. Bitlis’in Güroymak, Tatvan ve Ahlat ilçelerinde ekilen şeker pancarları makinelerle sökülerek işlenmek üzere Van’ın Erciş ilçesinde bulunan şeker pancarı fabrikasına gönderiliyor. 20 köyde yaklaşık 900 ailenin şeker pancarı üreticisi olduğunu söyleyen  Bitlis İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Bülent Korkmaz, bu yıl gerçekleşen verimi 165 bin ton olarak açılıyor. Hava koşullarının bu yıl oldukça iyi gittiğini söyleyen üreticiler hasat veriminden son derece memnun. Ürünün pazara sunulması sürecinde çözüm bekleyen bir durum olarak nakliye sorunlarına işaret eden üreticiler, verimlilikteki bu artışın diğer sorunlar için de bir çözümü başlatacağından umutlu.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.