tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

11.10.2013 08:13:01

Kivide hasat zamanı uyarısı

Trabzon, kivi üretiminde önemli üretim alanlarına sahip bir il. Türkiye'deki üretimi 1988'de başlayan kivinin bölgeye uyumu oldukça başarılı sonuçlanmış. Trabzonlu kivi üreticileri iç ve dış pazara ürün sunmaya devam ediyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Sabri Topbaş, kivide erken hasat yapılmasının zararlı olduğunu vurgulayarak kivi üreticilerini zamanında hasat yapmaları konusunda uyardı. Üreticilerin hasat zamanını belirleme konusunda İl ve İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nden yardım almalarını isteyen Topbaş, kivide hasat zamanının meyve suyundaki suda çözünür kuru madde miktarına bakılarak belirlendiğini söyledi. “Bölge hasadın Ekim ayı sonu ile Kasım ayı başlarında yapılabileceği söylense de, unutmayalım ki hasadı meyvenin çeşidi, iklim faktörleri, rakım, yer-yöney gibi faktörler belirliyor” diyen Topbaş “Kivinin hasat edilebilmesi için suda çözünür kuru madde miktarının yüzde 7-9 arasında olması gerekir.Bu değerlerin altında yapılacak olan erken hasat sonucunda; meyvedeki kuru madde miktarının istenilen düzeye gelememesine, meyvede sulanmaya, meyvenin dış yüzeyinde buruşmaya, meyvede hızlı yumuşamaya,renk bozulmalarına, depolama süresinin kısalmasına, tat ve aromanın istenilen düzeyde olmamasına, dolayısıyla meyvenin dayanma süresinin azalmasına neden olur. Bunun sonucunda da ürünün istenilen nitelik ve kalitede tüketiciye sunulma imkanını ortadan kalkar. Dolayısıyla bu ürünü satın alan tüketiciler erken hasadın meydana getirdiği bütün bu olumsuzluklarla karşılaştığında, bir daha kivi meyvesini satın almaz. Bu da bölgemiz açısından önemli bir yer tutan kivi yetiştiriciliğine darbe vurmak anlamına gelir” dedi. Topbaş, Trabzon merkez köylerinde ve ilçelerinde 7-10 Ekim 2013 tarihleri arasında yapılan ölçümler sonucunda kivideki kuru madde oranlarının yüzde 4,5-yüzde 5,2 ve yüzde 5,8 olduğunun tespit edildiğini ve bu değerlere bakıldığında kivi hasadının henüz gelmediğinin görüldüğünü söyledi. Kivi üretiminde ilk sıralarda yar alan Trabzon'da üreticiyi ve mahsul kalitesini koruyucu çalışmalar deneyim kazanarak sürüyor.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

İklim ve hastalık yönünden zorlu bir sezon geçiren tarla domatesinde piyasa fiyatları maliyetlerin çok altına düştü. Üreticiler fabrikaların sezon başı taahhüt ettikleri fiyatlardan alım yapmasını bekliyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Türkiye’de de meyve bahçelerinin korkulu rüyası olan meyve sineklerinin tarım alanların yayılırken güneşi yön bulma işareti olarak kullandıkları keşfedildi.

2022 yılında bu pestisitler de olmayacak

2022 yılında bu pestisitler de olmayacak

Zirai ilaçlarda kullanılan 9 farklı etken madde daha gelecek yılsonu itibariyle tarımda tamamen yasaklı olacak. Toplam 7 etken madde için ise kısıtlama kararı alındı.