tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

7.10.2013 11:38:51

Mut'ta zeytin üretimi artıyor

Türkiye’nin zeytinyağı üretiminin yüzde 3’ünü tek başına karşılayan Mersin’in Mut ilçesi, haşere sorunu yaşamayan ve dünyada zeytinin ilk hasat edildiği bölge. Her geçen yıl zeytin üretiminin arttığı Mut’ta bu yıl 160 bin ton rekolte bekleniyor. Mut, coğrafi konum olarak mikroklimal özelliklere sahip. Bu nedenle zeytin yetiştiriciliği için oldukça uygun bir bölge. İlçe sınırları içerisindeki 691 bin 207 dekarlık tarım alanının 274 bin 500 dekarlık alanında zeytin üretiliyor. Sürekli bir esinti etkisinde olduğu için zirai mücadeleye de gerek kalmıyor. Geçen yılkinin10 bin ton üzerine çıkması beklenen rekoltenin yüzde 70’nin yağlığa ayrılacağı tahmin ediliyor. Mut İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Osman Levent Abas konuyla ilgili, “2013 yılında 20 bin ton zeytinyağı üretimi bekliyoruz. Dünyada zeytinin ilk hasat yapıldığı yer Mut. Dünyada en çok zeytin yetiştiren ülkelerden 15 gün önce Mersin’in Mut ilçesinde zeytin hasat ediliyor. Bu yıl zeytinde Ege yokluk dönemi yaşarken, Mut varlık dönemini yaşıyor” diyor. Üretimin her yıl arttığı zeytindeki tek sorun pazar. Bölgede yetiştirilen kayısı gibi bir satış yeri yok. Buna karşın üretici satışta zorluk yaşamıyor. Üreticiler pazar sorunu karşısında zeytinin tanıtımın yapılması gerektiği konusunda aynı görüşü paylaşıyor.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Araştırmacılar, küresel iklim değişikliğinin Türkiye’de fındık tarımını Batı Karadeniz’e ya da yüksek rakımlı bölgelere doğru kaymak zorunda bırakacağını söylüyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Düşük yağış oranları nedeniyle son 91 yılın en kurak dönemini yaşayan Trakya’da tarım arazilerindeki kayıplar ciddi boyuta ulaştı.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Yeni yılın ilk sayısını okurlarıyla buluşturan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ayki Kapak Konusu sayfalarında tüm yönleriyle toprak analizini inceliyor.