tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

1.7.2013 08:52:29

Hepatit A salgınında donmuş nar iddiası

ABD'de Mart ayında başlayan Hepatit A salgınına yol açtığı tespit edilen üründe bulunan ve Türkiye'de üretilmiş olan donmuş nar tanelerinden şüphe duyuluyor. Geçtiğimiz Mart ayından bu yana pek çok eyalette görülen ve şu ana kadar 157 kişiyi etkilediği tespit edilen Hepatit A salgınının nedenleriyle ilgili tartışmalar sürüyor. ABD'li bir gıda firmasının "Organik Antioksidan Karışım" isimli dondurulmuş ürününün neden olduğu belirtilen ürün üzerine yapılan laboratuvar incelemelerin sonuçları ise kaygı verici. İncelemelere göre, üründe bulunan donmuş nar taneleri hastalığın asıl nedeni olma ihtimali yüksek. Toplatılan üründe bulunan nar tanelerinin üretildiği adres ise Türkiyeli bir firma. Ürün ile ilgili araştırmalar sürüyor. Dr. Pınar Tura, enfekte kişilerle ya da enfekte suyla temas durumunda Hepatit A'nın gıda ürünlerine bulaşma ihtimali olduğunu belirtiyor. Türkiye'de yaygın olarak görülen viral bir hastalık olan Hepatit A'nın "hafif" bir sarılık çeşidi olduğu biliniyor.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Araştırmacılar, küresel iklim değişikliğinin Türkiye’de fındık tarımını Batı Karadeniz’e ya da yüksek rakımlı bölgelere doğru kaymak zorunda bırakacağını söylüyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Düşük yağış oranları nedeniyle son 91 yılın en kurak dönemini yaşayan Trakya’da tarım arazilerindeki kayıplar ciddi boyuta ulaştı.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Yeni yılın ilk sayısını okurlarıyla buluşturan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ayki Kapak Konusu sayfalarında tüm yönleriyle toprak analizini inceliyor.