tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

1.7.2013 08:52:29

Hepatit A salgınında donmuş nar iddiası

ABD'de Mart ayında başlayan Hepatit A salgınına yol açtığı tespit edilen üründe bulunan ve Türkiye'de üretilmiş olan donmuş nar tanelerinden şüphe duyuluyor. Geçtiğimiz Mart ayından bu yana pek çok eyalette görülen ve şu ana kadar 157 kişiyi etkilediği tespit edilen Hepatit A salgınının nedenleriyle ilgili tartışmalar sürüyor. ABD'li bir gıda firmasının "Organik Antioksidan Karışım" isimli dondurulmuş ürününün neden olduğu belirtilen ürün üzerine yapılan laboratuvar incelemelerin sonuçları ise kaygı verici. İncelemelere göre, üründe bulunan donmuş nar taneleri hastalığın asıl nedeni olma ihtimali yüksek. Toplatılan üründe bulunan nar tanelerinin üretildiği adres ise Türkiyeli bir firma. Ürün ile ilgili araştırmalar sürüyor. Dr. Pınar Tura, enfekte kişilerle ya da enfekte suyla temas durumunda Hepatit A'nın gıda ürünlerine bulaşma ihtimali olduğunu belirtiyor. Türkiye'de yaygın olarak görülen viral bir hastalık olan Hepatit A'nın "hafif" bir sarılık çeşidi olduğu biliniyor.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.