tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

29.5.2013 06:54:16

Tarımsal şirketlere vergi müjdesi

Bakanlar Kurulu'nda imzaya açılan yeni Gelir Vergisi Yasası ile tarım sektöründe faaliyet gösteren tüm firmalar "çiftçi" statüsünde sayılacak ve Kurumlar Vergisi'nden yalnızca yüzde 10 oranında mükellef olacak. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in gündeme getirdiği ve geçtiğimiz günlerde Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nda da görüşülen yeni Gelir Vergisi Yasası, Başbakandan sonra Bakanlar Kurulu'na da sunuldu. Yeni yasanın dikkat çekici noktalarından biri beyanname zorunluluğu. Kazancı 75 bin liradan yüksek olan çalışanlara beyanname verme zorunluluğu getiren yasa tarım alanında faaliyet gösteren kuruluşları ise rahatlatacak kimi düzenlemeler içeriyor. Yasaya göre, tarımsal üretimi artırma yönünde faaliyet gösteren şirketlerin vergi yükü yüzde 10'a indiriliyor. Bakanlar Kurulu'nun bu oranı "sıfır"a kadar indirme yetkisi de bulunuyor. Yeni Vergi Yasası'nda tarım işletmelerinde çalışan işçilerden de vergi alınmayacağı belirtiliyor. Ayrıca, 18-30 yaş aralığındaki girişimcilerin de 3 yıl boyunca asgari ücretin yüzde 15'inin vergisinden düşürüleceği öngörülüyor.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Soğanın beklenen koşusu ne zaman başlayacak?

Soğanın beklenen koşusu ne zaman başlayacak?

İstikrarlı bir pazar talebi olan soğan, bu avantajın yanına ihracat gücüne de eklemeye hazırlanıyor. Ancak bu potansiyeli gerçekleştirmenin önündeki engellerin aşılması gerek. Bu engellerin başında ise iki güncel sorun olan kuraklık ve yükselen girdi maliyetleri var.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.

tarlasera Nisan sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Nisan sayısı okurlarıyla buluştu!

Girdi maliyetleri ile destekler arasındaki kritik denklemi masaya yatıran tarlasera bu ay da okurlarına dopdolu bir içerik sunuyor.