tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

29.5.2013 06:54:16

Tarımsal şirketlere vergi müjdesi

Bakanlar Kurulu'nda imzaya açılan yeni Gelir Vergisi Yasası ile tarım sektöründe faaliyet gösteren tüm firmalar "çiftçi" statüsünde sayılacak ve Kurumlar Vergisi'nden yalnızca yüzde 10 oranında mükellef olacak. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in gündeme getirdiği ve geçtiğimiz günlerde Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nda da görüşülen yeni Gelir Vergisi Yasası, Başbakandan sonra Bakanlar Kurulu'na da sunuldu. Yeni yasanın dikkat çekici noktalarından biri beyanname zorunluluğu. Kazancı 75 bin liradan yüksek olan çalışanlara beyanname verme zorunluluğu getiren yasa tarım alanında faaliyet gösteren kuruluşları ise rahatlatacak kimi düzenlemeler içeriyor. Yasaya göre, tarımsal üretimi artırma yönünde faaliyet gösteren şirketlerin vergi yükü yüzde 10'a indiriliyor. Bakanlar Kurulu'nun bu oranı "sıfır"a kadar indirme yetkisi de bulunuyor. Yeni Vergi Yasası'nda tarım işletmelerinde çalışan işçilerden de vergi alınmayacağı belirtiliyor. Ayrıca, 18-30 yaş aralığındaki girişimcilerin de 3 yıl boyunca asgari ücretin yüzde 15'inin vergisinden düşürüleceği öngörülüyor.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Bu baca yakında yeniden tütmeye başlayacak!

Bu baca yakında yeniden tütmeye başlayacak!

Kapıları 9 yıldır kapalı olan Çarşamba Şeker Fabrikası, bu yıl yeniden bölgedeki şekerpancarı üretiminin adresi olmaya hazırlanıyor.

tarlasera Ekim sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Ekim sayısı okurlarıyla buluştu!

Narenciyede ülkeler arası yaklaşım farkını inceleyen tarlasera bu ay da dopdolu içeriğiyle farklı bir dergi deneyimi sunuyor.

Brezilya tarımda 2022 yılına nasıl geçti?

Brezilya tarımda 2022 yılına nasıl geçti?

Ekonomik krizle boğuşan Brezilya’da imdada tarım yetişti. Soya fasulyesinde artan ithalat talebi için ülkede 2022 mahsulünün bir kısmı şimdiden satıldı.

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor

Artvin-Yusufeli’nde kadınların kurduğu kooperatif yakaladığı başarıyla kadınların tarımdaki dönüştürücü gücünü kanıtlıyor.