tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

29.5.2013 06:54:16

Tarımsal şirketlere vergi müjdesi

Bakanlar Kurulu'nda imzaya açılan yeni Gelir Vergisi Yasası ile tarım sektöründe faaliyet gösteren tüm firmalar "çiftçi" statüsünde sayılacak ve Kurumlar Vergisi'nden yalnızca yüzde 10 oranında mükellef olacak. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in gündeme getirdiği ve geçtiğimiz günlerde Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nda da görüşülen yeni Gelir Vergisi Yasası, Başbakandan sonra Bakanlar Kurulu'na da sunuldu. Yeni yasanın dikkat çekici noktalarından biri beyanname zorunluluğu. Kazancı 75 bin liradan yüksek olan çalışanlara beyanname verme zorunluluğu getiren yasa tarım alanında faaliyet gösteren kuruluşları ise rahatlatacak kimi düzenlemeler içeriyor. Yasaya göre, tarımsal üretimi artırma yönünde faaliyet gösteren şirketlerin vergi yükü yüzde 10'a indiriliyor. Bakanlar Kurulu'nun bu oranı "sıfır"a kadar indirme yetkisi de bulunuyor. Yeni Vergi Yasası'nda tarım işletmelerinde çalışan işçilerden de vergi alınmayacağı belirtiliyor. Ayrıca, 18-30 yaş aralığındaki girişimcilerin de 3 yıl boyunca asgari ücretin yüzde 15'inin vergisinden düşürüleceği öngörülüyor.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.