tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

16.5.2013 07:27:35

Mut'lu üreticinin mutlu günleri!

Her yıl kayısı festivaline ev sahipliği yapan Mut'ta bu yıl üretilen kayısının yüksek kalitesi ve ihracat değeri üreticiyi mutlu etmeye yetti. Malatya'yla özdeşleşse de kayısının Akdeniz bölgesinde de özellikle Mersin'in Mut ilçesinde geniş çaplı üretimi bulunuyor. 2012 yılı itibariyle 80 bin ton kayısı üretimi yapılan Mut'ta 11 bin tonluk da ihracat gerçekleştiği belirtiliyor. Yetkililere göre üretim ve ihracatta yaşanan başarının baş aktörleri ise hava koşulları ve üreticinin kazandığı tecrübe. Mut Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Levent Abaş, "Yine havaların düzgün gitmesi ve üreticinin bilinçli kayısı üretimine geçmesi sebebiyle 2013 yılında da rekoltenin 20 bin ton seviyesinde olacağını tahmin ediyoruz" diyor. 35 milyon dolarlık ihracat değeri ile dünyanın en büyük kayısı ihracatçısı olan Türkiye'nin en önemli ihracat kapısı ise yine Mut ilçesi. İlçede yapılan üretim bu gelirin yüzde 60'ını karşılıyor. Mut kayısısının özelliklerini "Aroması, yüksek albenisi, tat bakımından diğer coğrafi bölgelere göre farklılık taşıması, hazmı kolaylaştırması, sindirim sistemini çalıştırması ve cilt güzelli sağlaması" şeklinde sıralayan Mut Yaş Meyve Sebze Komisyoncuları Başkanı Mehmet Ali Acar, "Kayısımız bu yıl ihracat konusunda erken pazar buldu. Başta Rusya olmak üzere Avrupa ülkelerine pazarlanan kayısı 2 TL ile 3 TL arasında satılıyor. Bu yıl kayısı aynı boy, kalite ve renk konusunda da çok başarılı oldu. Sezonun yeni başlamasıyla birlikte çok büyük taleple karşılaştık" şeklinde konuşuyor.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.