tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

16.5.2013 07:27:35

Mut'lu üreticinin mutlu günleri!

Her yıl kayısı festivaline ev sahipliği yapan Mut'ta bu yıl üretilen kayısının yüksek kalitesi ve ihracat değeri üreticiyi mutlu etmeye yetti. Malatya'yla özdeşleşse de kayısının Akdeniz bölgesinde de özellikle Mersin'in Mut ilçesinde geniş çaplı üretimi bulunuyor. 2012 yılı itibariyle 80 bin ton kayısı üretimi yapılan Mut'ta 11 bin tonluk da ihracat gerçekleştiği belirtiliyor. Yetkililere göre üretim ve ihracatta yaşanan başarının baş aktörleri ise hava koşulları ve üreticinin kazandığı tecrübe. Mut Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Levent Abaş, "Yine havaların düzgün gitmesi ve üreticinin bilinçli kayısı üretimine geçmesi sebebiyle 2013 yılında da rekoltenin 20 bin ton seviyesinde olacağını tahmin ediyoruz" diyor. 35 milyon dolarlık ihracat değeri ile dünyanın en büyük kayısı ihracatçısı olan Türkiye'nin en önemli ihracat kapısı ise yine Mut ilçesi. İlçede yapılan üretim bu gelirin yüzde 60'ını karşılıyor. Mut kayısısının özelliklerini "Aroması, yüksek albenisi, tat bakımından diğer coğrafi bölgelere göre farklılık taşıması, hazmı kolaylaştırması, sindirim sistemini çalıştırması ve cilt güzelli sağlaması" şeklinde sıralayan Mut Yaş Meyve Sebze Komisyoncuları Başkanı Mehmet Ali Acar, "Kayısımız bu yıl ihracat konusunda erken pazar buldu. Başta Rusya olmak üzere Avrupa ülkelerine pazarlanan kayısı 2 TL ile 3 TL arasında satılıyor. Bu yıl kayısı aynı boy, kalite ve renk konusunda da çok başarılı oldu. Sezonun yeni başlamasıyla birlikte çok büyük taleple karşılaştık" şeklinde konuşuyor.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

İHA’lar da bitki koruma mesaisine başlıyor

İHA’lar da bitki koruma mesaisine başlıyor

Zirai mücadelede kullanılan araçlara ilişkin yeni yönetmelik taslağı, insansız hava araçları ve drone’ların bitki koruma uygulamalarında kullanımını düzenliyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Yeni yılın ilk sayısını okurlarıyla buluşturan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ayki Kapak Konusu sayfalarında tüm yönleriyle toprak analizini inceliyor.