tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

6.5.2013 07:14:14

Kayın mantarına yoğun ilgi

Muğla'da tütüne alternatif ürün olarak üretilmeye başlayan kayın mantarı çevre illerin de dikkatini çekti. Aydın başta olmak üzere çeşitli illerin Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüklerince yoğun ilgi gösterilen ürünün yetiştiriciliğine dair bilgiler Muğla Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü uzmanlarınca paylaşılıyor. "Kayın mantarının kaynatılarak kompost hazırlığı, misel ekimi ve önceden hazırlanan temiz ve nemlendirilmiş odalara yerleştirilmesi ve tüm aşamaları Merkez Yaraş köyünde uygulamalı olarak yapıldı" açıklamasını yapan Muğla Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, ürün hakkında bilgi sahibi olmak yetiştiricilik tekniklerini öğrenmek isteyen üreticiler için geziler düzenlendiğini aktarıyor. Açıklamada, "İlçemize bağlı Dereköyü'nde ilk defa başlangıç için 18 metrekare bir alanda ve tek katlı olarak planlanıp ve üreticimize işlemler öğretildi. Diğer üreticiler de davet edilerek bu üretimin artırılması için yayım çalışması gerçekleştirildi. İlçemizde ilk Kayın mantarı ekimi yapılmış olup, ilk ürün bitinceye kadar teknik elemanlarınca sürekli kontroller yapılacak. Giderek artan bir ilgiye sahip olan sofraların yeni misafiri Kayın Mantarı umarız önümüzdeki yıllarda ilçemizde de gerekli ilgiyi görür" sözlerine yer veriliyor.  

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

İklim ve hastalık yönünden zorlu bir sezon geçiren tarla domatesinde piyasa fiyatları maliyetlerin çok altına düştü. Üreticiler fabrikaların sezon başı taahhüt ettikleri fiyatlardan alım yapmasını bekliyor.

tarlasera 10 yaşında!

tarlasera 10 yaşında!

Yolculuğuna bundan tam 10 yıl önce başlayan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, yeni bir on yıla ilk günkü heyecanıyla, ama çok daha güçlü ve büyüyen hedefleriyle giriyor.

Kazancın yeni adı turfanda bodur elma

Kazancın yeni adı turfanda bodur elma

Mersin-Erdemli’de sebzecilikten turfanda bodur elma yetiştiriciliğine yönelen üreticiler hem erkenci hem de kaliteli ürün elde etmenin avantajını yaşıyor.

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Artvin-Yusufeli’nde kadınların kurduğu kooperatif yakaladığı başarıyla kadınların tarımdaki dönüştürücü gücünü kanıtlıyor.