tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

16.4.2013 14:39:20

Çilekte ihracat coşkusu kısa sürdü

Geçtiğimiz hafta Silifke'den Rusya'ya başlayan çilek ihracatının yarattığı coşku kısa sürdü. Rusya'nın bugün itibariyle "Batı çiçeği güvesi" taşıdığı gerekçesiyle 18 ton çileği geri göndermeye karar verdiği bildirildi. Yalnızca birkaç gün önce, Silifke'nin ilk kez Rusya'ya çilek ihracatı gerçekleştirdiği belirten Atayurt Hal Derneği Başkanı Ali Türer, gelişmelerin bölgenin ekonomisine sunacağı katkıdan duyduğu memnuniyeti dile getirmişti. Ancak sınır kapısından gelen haberler moral bozucu nitelikte. Geçtiğimiz aylarda Türkiye'de tarım üretim alanlarında da geziler gerçekleştiren ve olumlu mesajlar veren Rusya Federal Bitki Koruma ve Karantina Servisi (Rosselhoznadzor) Basın Sözcüsü Aleksey Aleyseyenko, Ukrayna sınırında ülkelerine giriş yapacak olan 18 ton çileğin laboratuvar ortamında tetkiklere tabi tutulduğunu ve Batı çiçeği güvesi içerdikleri için girişe izin vermediklerini söyledi. Bakalım ihracat coşkusunu yarıda bırakan bu gelişmeler tatlıya mı bağlanacak yoksa Türkiye-Rusya tarım ticaretine yine kara kediler mi dolduracak?

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Araştırmacılar, küresel iklim değişikliğinin Türkiye’de fındık tarımını Batı Karadeniz’e ya da yüksek rakımlı bölgelere doğru kaymak zorunda bırakacağını söylüyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Düşük yağış oranları nedeniyle son 91 yılın en kurak dönemini yaşayan Trakya’da tarım arazilerindeki kayıplar ciddi boyuta ulaştı.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Yeni yılın ilk sayısını okurlarıyla buluşturan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ayki Kapak Konusu sayfalarında tüm yönleriyle toprak analizini inceliyor.