tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

16.4.2013 14:39:20

Çilekte ihracat coşkusu kısa sürdü

Geçtiğimiz hafta Silifke'den Rusya'ya başlayan çilek ihracatının yarattığı coşku kısa sürdü. Rusya'nın bugün itibariyle "Batı çiçeği güvesi" taşıdığı gerekçesiyle 18 ton çileği geri göndermeye karar verdiği bildirildi. Yalnızca birkaç gün önce, Silifke'nin ilk kez Rusya'ya çilek ihracatı gerçekleştirdiği belirten Atayurt Hal Derneği Başkanı Ali Türer, gelişmelerin bölgenin ekonomisine sunacağı katkıdan duyduğu memnuniyeti dile getirmişti. Ancak sınır kapısından gelen haberler moral bozucu nitelikte. Geçtiğimiz aylarda Türkiye'de tarım üretim alanlarında da geziler gerçekleştiren ve olumlu mesajlar veren Rusya Federal Bitki Koruma ve Karantina Servisi (Rosselhoznadzor) Basın Sözcüsü Aleksey Aleyseyenko, Ukrayna sınırında ülkelerine giriş yapacak olan 18 ton çileğin laboratuvar ortamında tetkiklere tabi tutulduğunu ve Batı çiçeği güvesi içerdikleri için girişe izin vermediklerini söyledi. Bakalım ihracat coşkusunu yarıda bırakan bu gelişmeler tatlıya mı bağlanacak yoksa Türkiye-Rusya tarım ticaretine yine kara kediler mi dolduracak?

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.