tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

25.3.2013 08:41:07

Baharatlara bahar ayarı

Son olarak Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından geçtiğimiz Ekim ayında kamu ve akademik kuruluşların görüşüne sunulan "Türk Gıda Kodeksi Baharat Tebliği" Başbakanlığa yollandı. Tebliğ, baharatlardaki tuz ve dolgu maddesi oranlarının azaltılması ve ambalajsız satışın sınırlandırılması gibi düzenlemeleri içeriyor. Un, ekmek gibi tahıl kökenli ürünlerde tuz oranlarının azaltılması yönündeki düzenlemeler baharatlarla devam ediyor. Buna göre; kırmızı pul biberde bulunan tuzun yüzde 22 oranının yüzde 9'dan yüzde 7'ye, bitkisel sıvı yağ miktarının ise yüzde 8'den yüzde 6'ya düşürülmesi öngörülüyor. Baharat karışımlarında  ise irmik, razmol, kepek gibi dolgu maddelerinin kullanımı yasaklanıyor. "Dökme satış" olarak adlandırılan ambalajsız baharat ürünlerinin satışında ise hijyen kuralları sıkılaştırılıyor. Pazar, manav ve kasap dükkanlarında satışı yasaklanacak olan ambalajsız baharatlar, satıldıkları yerlerde ise tamamıyla gıda satış yerine ait olacak. Tebliğ'de, baharat olarak tanımlanmış olan ürünlere yenileri de ekleniyor. Daha önce 35 adet olan tanımlı baharat sayısı aspir çiçeği, cedvar, adaçayı, çörtükotu, dereotu, havlıcan, isot, kebabiye, kırmızı karabiber, melisa-oğulotu, mercanköşk, maydanoz, meyankökü, sater, vanilya, sarımsak ve soğan gibi ürünlerin katılımıyla 53'e çıkıyor.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

İklim ve hastalık yönünden zorlu bir sezon geçiren tarla domatesinde piyasa fiyatları maliyetlerin çok altına düştü. Üreticiler fabrikaların sezon başı taahhüt ettikleri fiyatlardan alım yapmasını bekliyor.

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Türkiye’de de meyve bahçelerinin korkulu rüyası olan meyve sineklerinin tarım alanların yayılırken güneşi yön bulma işareti olarak kullandıkları keşfedildi.

2022 yılında bu pestisitler de olmayacak

2022 yılında bu pestisitler de olmayacak

Zirai ilaçlarda kullanılan 9 farklı etken madde daha gelecek yılsonu itibariyle tarımda tamamen yasaklı olacak. Toplam 7 etken madde için ise kısıtlama kararı alındı.