tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

11.3.2013 15:48:03

Kralların yiyeceği Türkiye'de ilk kez ekilecek

Muğla-Yatağan'da "Trüf Mantarını Geliştirme ve Yaygınlaştırma Projesi" kapsamında değerli bir mantar türü olan "trüf"ün ormanının oluşturulmasına başlandı. 10 dekarlık alanda trüf aşılı meşe fidanlarının dikilmesi ve damla sulama sistemi kurulması yönündeki bu girişimler Türkiye'de bir ilki de gerçekleştirmiş olacak. Avrupa'nın yakından tanıdığı trüf mantarı Türkiye'nin tarım arazilerine ilk olarak Denizli'den giriş yapmıştı. Geçtiğimiz Kasım ayında Denizli'de, köküne trüf mantarı aşılanmış meşe fidanlarının dikilmesiyle başlayan projenin izinden bu kez Yatağan gidiyor. Trüfün sınırlı sayıda coğrafyada yayılım gösterdiğini söyleyen Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç Dr. Aziz Türkoğlu, "Akdeniz iklimi etkisinde ve kireçli toprağa sahip bölgeler bu ürün için ideal ortamlar. Trüf üretiminin en başarılı olduğu 2 bitki ise meşe ve fındık. Ülkemizde meşe ve fındık ağaçlarının bulunduğu alanlar trüf alanına dönüştürülebilir. Bunun kırsal kesim için büyük bir kazanç olacağını ve ekoturizme katkı sağlayacağını düşünüyorum" şeklinde konuşuyor. Dünyadaki trüf mantarı üretiminin yarısına yakını Fransa tarafından karşılanıyor. Fransa'yı İspanya ve İtalya gibi Akdeniz ülkeleri takip ediyor. Ağaç köklerinin 5-20 cm derinliklerinde yetişen trüf mantarları özel eğitimli köpekler ile taranarak bulunabiliyor. "kralların yiyeceği" olarak da bilinen bu özel mantar türünün kilo fiyatının Batı Avrupa'da bin 500 euro'ya kadar çıktığı belirtiliyor.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Soğanın beklenen koşusu ne zaman başlayacak?

Soğanın beklenen koşusu ne zaman başlayacak?

İstikrarlı bir pazar talebi olan soğan, bu avantajın yanına ihracat gücüne de eklemeye hazırlanıyor. Ancak bu potansiyeli gerçekleştirmenin önündeki engellerin aşılması gerek. Bu engellerin başında ise iki güncel sorun olan kuraklık ve yükselen girdi maliyetleri var.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.

tarlasera Nisan sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Nisan sayısı okurlarıyla buluştu!

Girdi maliyetleri ile destekler arasındaki kritik denklemi masaya yatıran tarlasera bu ay da okurlarına dopdolu bir içerik sunuyor.