tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

11.3.2013 15:48:03

Kralların yiyeceği Türkiye'de ilk kez ekilecek

Muğla-Yatağan'da "Trüf Mantarını Geliştirme ve Yaygınlaştırma Projesi" kapsamında değerli bir mantar türü olan "trüf"ün ormanının oluşturulmasına başlandı. 10 dekarlık alanda trüf aşılı meşe fidanlarının dikilmesi ve damla sulama sistemi kurulması yönündeki bu girişimler Türkiye'de bir ilki de gerçekleştirmiş olacak. Avrupa'nın yakından tanıdığı trüf mantarı Türkiye'nin tarım arazilerine ilk olarak Denizli'den giriş yapmıştı. Geçtiğimiz Kasım ayında Denizli'de, köküne trüf mantarı aşılanmış meşe fidanlarının dikilmesiyle başlayan projenin izinden bu kez Yatağan gidiyor. Trüfün sınırlı sayıda coğrafyada yayılım gösterdiğini söyleyen Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç Dr. Aziz Türkoğlu, "Akdeniz iklimi etkisinde ve kireçli toprağa sahip bölgeler bu ürün için ideal ortamlar. Trüf üretiminin en başarılı olduğu 2 bitki ise meşe ve fındık. Ülkemizde meşe ve fındık ağaçlarının bulunduğu alanlar trüf alanına dönüştürülebilir. Bunun kırsal kesim için büyük bir kazanç olacağını ve ekoturizme katkı sağlayacağını düşünüyorum" şeklinde konuşuyor. Dünyadaki trüf mantarı üretiminin yarısına yakını Fransa tarafından karşılanıyor. Fransa'yı İspanya ve İtalya gibi Akdeniz ülkeleri takip ediyor. Ağaç köklerinin 5-20 cm derinliklerinde yetişen trüf mantarları özel eğitimli köpekler ile taranarak bulunabiliyor. "kralların yiyeceği" olarak da bilinen bu özel mantar türünün kilo fiyatının Batı Avrupa'da bin 500 euro'ya kadar çıktığı belirtiliyor.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

İklim ve hastalık yönünden zorlu bir sezon geçiren tarla domatesinde piyasa fiyatları maliyetlerin çok altına düştü. Üreticiler fabrikaların sezon başı taahhüt ettikleri fiyatlardan alım yapmasını bekliyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Türkiye’de de meyve bahçelerinin korkulu rüyası olan meyve sineklerinin tarım alanların yayılırken güneşi yön bulma işareti olarak kullandıkları keşfedildi.

2022 yılında bu pestisitler de olmayacak

2022 yılında bu pestisitler de olmayacak

Zirai ilaçlarda kullanılan 9 farklı etken madde daha gelecek yılsonu itibariyle tarımda tamamen yasaklı olacak. Toplam 7 etken madde için ise kısıtlama kararı alındı.