tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

31.12.2012 10:49:56

Patatese Konsey Geliyor

Geride kalan sezon fiyat krizinin doruğa ulaştığı patateste planlı üretimi sağlamak için Ulusal Patates Konseyi oluşturma çabalarına başlandı.

'nın Eylül sayısında yer alan "Fazla Patates Göz Çıkarır mı?" başlıklı haberde "Uzman ve üreticilerin krizin baş sorumlusu olarak teşhir ettikleri aşırı üretime bakılırsa; artık fazla patatesin göz çıkardığını söylemek mümkün. Bin bir zahmet ve beklentiyle ekilen patateslerin sonunda tarlalarda kaderine terk edilmiş halde kalmaması için ise gerekli adımları bir an önce atmak gerekiyor" ifadelerine yer vermiştik.

Bugünlerde gündeme gelen Ulusal Patates Konseyi tartışmaları da bu yöndeki ilk ciddi adımlardan birini oluşturuyor.

Niğde, Nevşehir, Bolu, Aksaray, İzmir gibi şehirlerde yoğunlaşan aşırı üretim ve depolarda çürümeye terk edilen mahsullerle birlikte krize giren patates piyasasına Konsey çalışmaları umut oldu. Tarımsal ürünlerin belirli bir strateji ve plan doğrultusunda geliştirilmesi için ürün konseyleri kurulmasını öngören kanundan güç alan girişim; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın hazırladığı yönetmelik taslağı ile gündeme geldi.

Zeytinyağı, pamuk, hububat gibi ürünlerde çalışmalar yürüten Konseylerin örnek oluşturduğu bu girişim tarım çevrelerinden farklı tepkiler alıyor. Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Latif Aka, girişimi olumlu bulmakla birlikte "Mevcut deneyimlerde üretici ayağı çok eksik. Üretici de karar mekanizmasında söz sahibi olmalı. Bu sorunun tekrar etmediği bir konsey oluşturulmalı" uyarısında bulunuyor.

Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Ferdan Çiftçi de aynı soruna dikkat çekiyor: "Ancak üreticinin temsil edildiği ürün konseyleri faydalı olabilir. Ürün konseyleri sağlıklı bir yapıda oluşturulmalı. Yine de bir adım atılması olumludur" şeklinde konuşuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

İklim ve hastalık yönünden zorlu bir sezon geçiren tarla domatesinde piyasa fiyatları maliyetlerin çok altına düştü. Üreticiler fabrikaların sezon başı taahhüt ettikleri fiyatlardan alım yapmasını bekliyor.

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Türkiye’de de meyve bahçelerinin korkulu rüyası olan meyve sineklerinin tarım alanların yayılırken güneşi yön bulma işareti olarak kullandıkları keşfedildi.

2022 yılında bu pestisitler de olmayacak

2022 yılında bu pestisitler de olmayacak

Zirai ilaçlarda kullanılan 9 farklı etken madde daha gelecek yılsonu itibariyle tarımda tamamen yasaklı olacak. Toplam 7 etken madde için ise kısıtlama kararı alındı.