tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

11.12.2012 11:44:01

Meyve bahçelerine mevsim şoku

Uzun süren bir yazın ardından hızla soğuyan havalarla boğuşan Türkiye'de insanlar kadar bitkiler de adaptasyon sorunu ile karşı karşıya. Geçtiğimiz sonbahar ayları boyunca pek çok tarımsal ürün ve alan mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklıklardan etkilendi. Bu hafta itibariyle ise başlayan ani soğuk ve yağışlı hava ise üreticileri kara kara düşündürüyor.

Aralık ayına bahar tadında giren Trakya'da geçtiğimiz hafta meyve bahçelerinin çiçek açmaya başlamasıyla yaşanan şaşkınlık bu hafta yerini sezon sonuna dair kaygılara bıraktı. Özellikle yağışların kara dönüştüğü Edirne’de, erken çiçeklenmenin düşük verimli bir hasada yol açacağından yakınan üreticiler kışın sert geçmesinin bu sorunu daha da derinleştireceğinden endişeli. Edirne'nin Havsa ilçesinde meyve bahçelerini sular altında bırakan yağışın izleri ise son birkaç gündür sarılmaya çalışılıyor.

Öte yandan uzmanlar üreticileri, ideal bir besleme ve ilaçlama uygulaması yaparak ekinlerini sağlamlaştırma konusunda uyarıyorlar. Lapseki İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hatice Ceren, en doğru uygulamaların yapılacak toprak analizleri sonucunda ortaya konulan verilerle belirleneceğinin altını çiziyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Araştırmacılar, küresel iklim değişikliğinin Türkiye’de fındık tarımını Batı Karadeniz’e ya da yüksek rakımlı bölgelere doğru kaymak zorunda bırakacağını söylüyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Düşük yağış oranları nedeniyle son 91 yılın en kurak dönemini yaşayan Trakya’da tarım arazilerindeki kayıplar ciddi boyuta ulaştı.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Yeni yılın ilk sayısını okurlarıyla buluşturan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ayki Kapak Konusu sayfalarında tüm yönleriyle toprak analizini inceliyor.