tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

9.7.2012 09:47:54

En İyi Yedek Oyuncu Aspir

Yağlık tohumlar arasında Türkiye’de en az bilinen bitkilerden biri olan aspir kadroya girmeye hazırlanıyor. Amasya’da İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, toprak sağlığını korumak için gerekli olan münavebe sistemi dahilinde ekilmek üzere aspir tarımının yaygınlaşmasını destekliyor.

Ayçiçeği, zeytin ve son yıllarda artan kanola üretimiyle yağ açığını kapatmaya çalışan Türkiye tarımı için aspir özel bir önem taşıyor. Besin elementleri açısından sorun yaşayan, ‘yorulmuş’ toprakların yaz aylarında aspir ekimiyle değerlendirebileceği belirtiliyor. 2012 yılı itibariyle destekleme primi 40 kuruş olarak belirlenen aspirin Amasya’da 3 bin dekar alanda yapılan deneme ekimlerinin olumlu sonuç verdiği Amasya İl GTH Müdürlüğü’nce açıklandı. Türkiye'de Denizli, Burdur, Isparta gibi şehirlerde de aspir ekiminin yapıldığı biliniyor.

Dünyada üretimi Hindistan, Güneydoğu Asya ve Kuzey Amerika’da yoğunlaşmış olan aspirin tohumlarından yüzde 30’un üzerinde yağ elde ediliyor. Özellikle yem, boya ve biyoyakıt sanayisinde kullanılan bu renkli bitki iyi bir alternatif olmanın bütün özelliklerini taşıyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

İklim ve hastalık yönünden zorlu bir sezon geçiren tarla domatesinde piyasa fiyatları maliyetlerin çok altına düştü. Üreticiler fabrikaların sezon başı taahhüt ettikleri fiyatlardan alım yapmasını bekliyor.

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Türkiye’de de meyve bahçelerinin korkulu rüyası olan meyve sineklerinin tarım alanların yayılırken güneşi yön bulma işareti olarak kullandıkları keşfedildi.

2022 yılında bu pestisitler de olmayacak

2022 yılında bu pestisitler de olmayacak

Zirai ilaçlarda kullanılan 9 farklı etken madde daha gelecek yılsonu itibariyle tarımda tamamen yasaklı olacak. Toplam 7 etken madde için ise kısıtlama kararı alındı.