tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

27.6.2012 09:38:42

Tahıl fiyatları güneşi gördü ama…

Dünyanın tahıl ambarları olarak bilinen Kuzey Amerika ve Baltık Denizi civarında yaşanan aşırı sıcaklar, buğday ve mısır fiyatlarında yükselişe neden oldu. Küresel fiyatlardaki artış Türkiye’deki buğday ve mısır fiyatlarını da etkiliyor.

Şikago borsasında işlem gören buğdayın fiyatı, iki haftada yüzde 20 artarak 739 dolarla son 9 ayın en yüksek düzeyine ulaştı. İki haftada yüzde 10 prim yapan mısır ise Şikago borsasının gün içinde izin verdiği en büyük oranla yüzde 7 yükselerek 639 doları gördü.

Hava sıcaklığı ve yağış miktarı buğday ve mısır üretimi için kritik önem taşıyor. 2008 yazında yaşanan kuraklıkta buğdayın fiyatı ikiye katlanarak 1100 dolara, 2010 yazında ise yüzde 75 yükselerek 700 dolara kadar tırmanmıştı.

 Hayvan yemi olarak kullanılan tahılların fiyatlarındaki aşırı oynamalar, canlı hayvan sektörünü de yakından ilgilendiriyor. Buğdayda dünyanın 10. büyük üreticisi ve 8. büyük ihracatçısı olan Türkiye de tarım ürünlerindeki fiyat değişimlerinden etkileniyor. Son olarak, Anadolu kırmızı buğdayının birim fiyatı bir ayda yüzde 20 artarak 77 kuruşa yükseldi. Tahıl fiyatlarındaki artış yerli üreticiyi memnun ederken tüketiciyi ise olumsuz etkileyecek gibi görünüyor.  


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Araştırmacılar, küresel iklim değişikliğinin Türkiye’de fındık tarımını Batı Karadeniz’e ya da yüksek rakımlı bölgelere doğru kaymak zorunda bırakacağını söylüyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Düşük yağış oranları nedeniyle son 91 yılın en kurak dönemini yaşayan Trakya’da tarım arazilerindeki kayıplar ciddi boyuta ulaştı.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Yeni yılın ilk sayısını okurlarıyla buluşturan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ayki Kapak Konusu sayfalarında tüm yönleriyle toprak analizini inceliyor.