tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

13.6.2012 13:58:54

Fındık ailesi iki yeni üye kazandı

Giresun Fındık Araştırma İstasyonu Müdürlüğü’nün 1981 yılından bu yana yapmış olduğu melezleme çalışmaları sonucunda elde edilen yeni fındık çeşitleri tanıtıldı. Yeni çeşitler  "Giresun Melezi ve Okay 28" isimlerini aldı.

20 yılı aşan çalışmalar sonucunda elde edilen yeni fındık çeşitleri, Giresun Melezi ve Okay 28'in tanıtımı Giresun Fındık Araştırma İstasyonu’nda yapıldı. Açılış konuşmasını yapan Fındık Araştırma İstasyonu Müdürü Gökhan Kızılcı; meyvecilikte melezleme ile çeşit geliştirmenin son derece gerekli olmasının yanında uzun ve zorlu bir süreç olduğuna işaret ederek, bu nedenle Türkiye’de ve dünyada da bu yolla elde edilen çeşit sayısının çok fazla olmadığını ifade etti.  1981 yılında başlayan birinci aşama çalışmaların 1999’da tamamlandığını, geçen süre içinde tescil çalışmalarının yapıldığını ve geçen ay içinde ise tescilin tamamlandığını belirten Kızılcı, elde edilen yeni çeşitlerin mevcutlardan daha verimli olmalarının yanı sıra meyvelerinin daha iri ve kaliteli olduğunu söyledi. Türkiye’nin dünyada üretim ve ihracat anlamında liderliğini elinde bulundurduğu sayılı ürünler arasında yer alan fındık kimi zaman açıklanan düşük fiyatlar ile üreticisini mutlu etmese de hala Karadeniz bölgesinin en gözde tarım ürünleri arasında yer alıyor. Türkiye’nin uzun vadede dünya markası fındığı ile namını sürdürebilmesi için yeni çeşitler gibi fındığı üreten ve fındığı katma değer getiren gıda sanayinin de verimliliğe odaklanması gerekiyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

İHA’lar da bitki koruma mesaisine başlıyor

İHA’lar da bitki koruma mesaisine başlıyor

Zirai mücadelede kullanılan araçlara ilişkin yeni yönetmelik taslağı, insansız hava araçları ve drone’ların bitki koruma uygulamalarında kullanımını düzenliyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Yeni yılın ilk sayısını okurlarıyla buluşturan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ayki Kapak Konusu sayfalarında tüm yönleriyle toprak analizini inceliyor.