tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

25.5.2012 09:54:45

Akın var, Çin’e akın!

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, geçen yıl bin 970 tonla 11,2 milyon dolarlık fındığın ihraç edildiği Çin pazarı, kuru incire de büyük ilgi gösterdi. 2011 sezonunda 187 ton kuru incirin gönderildiği Çin'e bu yıl yapılan ihracat, sezon bitmeden 800 tona ulaştı. Sezon sonunda bu rakamın bin ton sınırına ulaşması bekleniyor. Çin pazarında tanıtımı yapılan diğer ürünler olan zeytinyağında ihracat, geçen sezona göre yüzde 105 artarak 464 tona, kayısıda ise yüzde 37 artarak 195 tona yükseldi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi Yönetim Kurulu Üyesi Eli Alharal, Fındık Tanıtım Grubu'nun başlattığı tanıtım kampanyaları sonucu fındığın Çin'de endüstriyel ana girdiler arasına girdiğini söyledi. Alharal, kuru incirde de 4 yıl önce bir tanıtım programı başlattıklarını belirtti. Alharal, “Kuru incir, Çin'de tanınan bir ürün değildi. Bu pazarda, İran'dan gelen, Türk inciriyle pek ilgisi bulunmayan bazı ürünler vardı. Burada öncelikle kuru inciri anlatmaya çalıştık. Büyük marketlerde “tadım günleri” organize ederek Çinlilere incirin nasıl tüketileceğini anlattık. Bizim için çok riskli bir yatırım oldu ancak Çinliler, inciri beklediğimizden çok sevdi. Çin'in en büyük market zincirlerinde ürünlerimiz yer alıyor. Ayrıca televizyon ve internet yoluyla yoğun bir satışı var. Öyle ki Çin, 4 yılda Türkiye'nin kuru incir ihracatı içinde 5. büyük pazar haline geldi. Bu artış grafiğini bozmadan götürmeye çabalıyoruz. Bir aksilik yaşanmazsa Çin, Avrupa'daki klasik pazarlarımızı yakalayacak” dedi.

Türkiye’nin tarımsal üretim potansiyeli ve coğrafi konumu göz önünde bulundurulduğunda tarım ürünleri ihracatında dünyanın ilk 3’ülkesi arasına girebileceği aşikar. Ancak üretmek ve sevk etmek yanında bu ürünler için uygun pazarın oluşturulması, bu pazarlarda Türk tarım ürünlerinin tanıtımının yapılması da ihracatın temel direğini oluşturuyor. Fındık ve incirin Çin’deki başarısı, iyi reklamın Çin seddini bile aştığına işaret ediyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

İHA’lar da bitki koruma mesaisine başlıyor

İHA’lar da bitki koruma mesaisine başlıyor

Zirai mücadelede kullanılan araçlara ilişkin yeni yönetmelik taslağı, insansız hava araçları ve drone’ların bitki koruma uygulamalarında kullanımını düzenliyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Yeni yılın ilk sayısını okurlarıyla buluşturan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ayki Kapak Konusu sayfalarında tüm yönleriyle toprak analizini inceliyor.