tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

24.5.2012 10:16:16

"Kanserli köy" "Tarımköy" olabilecek mi?

Doğal kaynaklar her zaman insan sağlığı için olumlu anlam ifade etmeyebiliyor. Türkiye’de özellikle Orta Anadolu’nun bazı bölgelerinde yoğun olarak bulunan volkanik bir malzeme olan erionit, tıpkı asbest gibi yüksek oranda kanserojen bir mineral. Kırsal bölgelerde bu maddeyi içeren taşların ev yapımında kullanılması uzun vadede ciddi sağlık sorunlarına yol açıyor.

Kamuoyunda “kanserli köy” olarak gündeme gelen Nevşehir’in Karain köyünde son 33 yıl içinde 280 kişinin kanserden hayatını kaybettiği belirtiliyor. Oluşturduğu tozların solunum yoluyla akciğerlere etki ettiği eroinitin kanser vakalarının temel nedeni olduğu düşünülüyor.

TOKİ’nin girişimiyle geçtiğimiz günlerde başlatılan proje Karain köyünü yenilemeyi hedefliyor. Proje kapsamında bölgeye toplam 126 “Tarımköy” konutu inşa edilirken, köyün altyapı ve çevre düzenlemesi de gerçekleştirilecek.

Proje, yöre insanına sağlığı tehdit eden maddelerden arındırılmış koşullar sağlayabilirse bu, çok geç kalmış olsa da doğru bir adım olacak. Ancak eroinit ve asbest varlığının en yoğun olduğu coğrafyalardan biri olarak Türkiye’de daha pek çok bölgede, yaşamsal koşulların “kanserli köy” diye ün yapmaya gerek kalmadan önce düzeltilmesi gerekiyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

İklim ve hastalık yönünden zorlu bir sezon geçiren tarla domatesinde piyasa fiyatları maliyetlerin çok altına düştü. Üreticiler fabrikaların sezon başı taahhüt ettikleri fiyatlardan alım yapmasını bekliyor.

tarlasera 10 yaşında!

tarlasera 10 yaşında!

Yolculuğuna bundan tam 10 yıl önce başlayan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, yeni bir on yıla ilk günkü heyecanıyla, ama çok daha güçlü ve büyüyen hedefleriyle giriyor.

Kazancın yeni adı turfanda bodur elma

Kazancın yeni adı turfanda bodur elma

Mersin-Erdemli’de sebzecilikten turfanda bodur elma yetiştiriciliğine yönelen üreticiler hem erkenci hem de kaliteli ürün elde etmenin avantajını yaşıyor.

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Artvin-Yusufeli’nde kadınların kurduğu kooperatif yakaladığı başarıyla kadınların tarımdaki dönüştürücü gücünü kanıtlıyor.