tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

30.05.2023

Avrupa GDO düzenlemesini tartışıyor

Avrupa GDO düzenlemesini tartışıyor

İklim değişikliğinin neden olduğu aşırı hava koşulları nedeniyle gıda üretimi önemli ölçüde zarar gören Avrupa Birliği, bu duruma çözüm bulmak için GDO’ya dair yeni kuralları tartışıyor.

Kuraklığın geçtiğimiz yıl Avrupa Kıtası’nda tarımsal üretime ciddi hasar verdiği biliniyor. İklim değişikliğinin yarattığı olumsuz etkiler nedeniyle İspanya'daki zeytin hasadından Macaristan'ın ayçiçeği mahsullerine, İtalya ve Romanya'daki mısır tarlalarından ve Fransa'nın süt ürünleri üretimine kadar birçok ürünün etkilendiği görülüyor. Avrupa Birliği (AB) ülkeleri, küresel ısınmayla birlikte baş gösteren kuraklığın gıda üretimi üzerinde yarattığı sıkıntılar nedeniyle GDO ile ilgili mevzuatın yeniden gözden geçirilmesini gündeme taşıyor. AB Komisyonu’nun basına sızan taslak tasarısını destekleyenler olduğu gibi şiddetle karşı çıkanlar da bulunuyor.

AB-GDO-duzenleme.jpg

Yeni GDO mevzuatı AB’yi bölüyor

Mevzuatın değişikliğini destekleyenler, Avrupa'nın sorunlarına cevabın daha iyi mahsuller üretmek için gen modifikasyon tekniklerini serbest bırakmak olduğunu iddia ediyor. Ek olarak, gen düzenleme teknikleri kullanılarak üretilen tohumların kuraklığa ve hastalığa karşı daha dirençli olduğunu ve daha az su gerektirdiğini söylüyor. Karşı görüş ise taslağın bilimsel verilere dayanmadığını, sadece tahmin yürütülerek hazırlandığı gerekçesiyle eleştirirken, bu yeni teknolojilerin çevre ve insan sağlığına yönelik etkilerinin kapsamlı bir şekilde araştırılmadan bu tür bir mevzuatın hayata geçirilmesini istemiyor.

AB-kuraklik.jpg

Kuraklıktan etkilenen ülkeler daha sıcak bakıyor

Fransız Haber Ajansı’nın araştırmasına göre, AB Komisyonu’nun izin vermek istediği yeni teknikler diğer tarım ürünü türlerinin DNA’sını içeren “transjenik” GDO'ların aksine, bir bitkinin genetik yapısına yabancı genetik materyal eklemeden değiştiren genomik düzenleme araçlarının bir karışımı olarak değerlendiriliyor. AB Komisyonu, üretim izni ve etiketleme de dahil olmak üzere GDO'larla ilgili mevcut mevzuatın bu yeni teknoloji için "amaca uygun olmadığı" görüşünde.

AB Komisyonu’nun sunacağı yeni yasa tasarısının 27 üyeli birlik içinde ciddi görüş ayrılıklarına yol açmasına şimdiden kesin gözüyle bakılıyor. Kuraklıktan daha fazla etkilenen İspanya ve Fransa gibi ülkelerin ise yeni mevzuata daha sıcak baktığı görülüyor. Avrupa Komisyonu’nun Temmuz ayında GDO ile ilgili daha önceki kuralları gevşeten ve yeni üretim tekniklerine izin veren bir yasal mevzuatı gündeme getirmek için hazırlandığı belirtiliyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.