tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

12.07.2021

Sel sularına direnen domatesler geliyor

Sel sularına direnen domatesler geliyor

Küresel iklim değişikliğine paralel olarak sıklaşan sel afeti Türkiye’de de tarım arazilerinin korkulu rüyası. Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü’nden uzmanlar ise su baskınlarının etkilerine dirençli domates çeşitleri geliştirme hedefinde.

Tarım arazilerinde ürünleri hastalık ve zararlılardan korumak için verilen mücadelenin görünür kısmını bitki koruma uygulamaları oluşturuyor. Pestisitler, yani zirai ilaçlarla ya da biyolojik mücadele gibi yöntemlere başvurulan bu mücadelenin gizli ama etkili diğer cephesi ise bu etmenlere karşı dayanıklı çeşitlerin ıslahına dayanıyor.

Ancak bitki sağlığı ve verimi etkileyen yegane faktörler hastalık ve zararlılar değil. Olumsuz hava koşulları ve doğal afetler de tarım alanlarında pek çok en az onlar kadar büyük ve genelde de ani ve beklenmedik hasarlara yol açabiliyor. Küresel iklim değişikliğine paralel olarak daha sık ve daha keskin hale gelmeye başlayan bu çevresel faktörler, tohumculuk alanındaki yeni yönelimleri de artık doğrudan belirliyor.

Islahçıların önceliği iklim kaynaklı riskler

İklim ve çevre kaynaklı riskler gözetilerek yapılan bu Ar-Ge çalışmalarına yeni bir örnek ise Türkiye’den geleceğe benziyor. Mersin’in Erdemli ilçesinde bulunan Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü’nde uzmanlar, ülke genelinde hem tarla hem de örtü altı üretimde sık sık kayıplara yol açan sel ya da su baskınlarının etkilerine karşı dayanıklı domates çeşidi geliştirmek için çalışma başlattı.

sel-sularina-direnen-domatesler-geliyor1.jpg

Taban suyuna toleranslı bitki aranıyor

İklim değişikliği sürecinde domatesin üretim sezonunda gelen sel hasarı riskini azaltma hedefiyle yol çıkan araştırmacılar, proje kapsamında Enstitünün gen havuzunda yer alan toplam 250 farklı domates bitki materyali üzerinde çalışıyor. Tümü yerli menşeli bu materyalin ıslah serasında süren denemelerinde ise öncelik, bazı domates hatlarının uzun süreli su baskınlarına ve taban suyuna karşı tolerans düzeylerini belirlemek.

Enstitü Müdürü Cengiz Türkay 2 yıl sürecek proje sonucunda geliştirilecek çeşit adaylarına ait fidelerin olası bir sel afetinden daha az etkil3eneceğini söylerken, proje yürütücüsü Mine Bulut da su baskınına toleranslı domates çeşitlerinin ürün ve verim kayıplarını azaltacağına dikkat çekiyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Sel sularına direnen domatesler geliyor

Sel sularına direnen domatesler geliyor

İklim değişikliğine paralel olarak sıklaşan sel afetlerinin etkilerine karşı dirençli domates çeşitleri geliştirmek için Mersin'de çalışma başlatıldı.

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Üst üste yaşanan afetlerin Türkiye tarımındaki etkisini inceleyen tarlasera'ya bu ay Dijital Tarım ekinin yeni sayısı da eşlik ediyor.