tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

19.8.2020

Kazancın yeni adı turfanda bodur elma

Kazancın yeni adı turfanda bodur elma

Mersin-Erdemli’de sebzecilikten turfanda bodur elma yetiştiriciliğine yönelen üreticiler hem erkenci hem de kaliteli ürün elde etmenin avantajıyla ihracat kapılarını açmayı başardı.

 Mersin’in sebze tarımıyla ön plana çıkan bölgelerinden Erdemli’de bugünlerde yepyeni bir üretim cephesinin sesleri duyuluyor. İlçeye bağlı Esenpınar mahallesinde diktikleri bodur elma ağaçlarından turfanda meyve elde eden üreticiler hem pazar olanakları hem de kazanç açısından zengin bir üretim profili oluşturmayı başardı.

Bölgede turfanda olarak yetiştirilen elmaların piyasa fiyatı 2,5-3 TL arasında değişirken, bu rakam toptancı halinde ise 4-5 TL’ye kadar çıkıyor. Fiyatları yüksek tutan en önemli faktör ise Temmuz ayında başlayan ve Ağustos sonuna kadar hasat sayesinde Türkiye’de sezonun ilk turfanda elmalarının burada üretilmesi.

İklim özellikleri kaliteyi belirliyor

800 rakımlı Esenpınar’ın iklimsel ve coğrafi özellikleri bodur ağaçlardan elde edilen ürünün kalitesinde etkili. Bu bölgenin ülkede en erken elma üreten bölgelerden biri olduğunu söyleyen tüccar Tuncer Özgür, “Bölgenin çukur olması ve gece düşen çiğ elmalara güzel bir renk katıyor ve kalitesini arttırıyor” diye konuşuyor.

Üretim 55 bin tona çıktı

Turfanda elma üretiminin son birkaç yıl içinde büyük bir artış gösterdiği Erdemli ilçesinde bugün itibariyle 7 bin dekar alanda toplam 55 bin ton elma yetiştiriliyor. Bu üretimin 10 bin tonu Esenpınar mahallesinde gerçekleşiyor. Bölgedeki üreticilerden Aziz Demirtaş, “İnsanlarımız sebzeye göre elmadan daha güzel gelir elde ediyor”  diyor.

Rusya ve Ortadoğu’dan talep var

Hem Esenpınar’da hem de Erdemli genelinde bodur ağaçlarda yetişen elmaların tek adresi iç pazar değil. Rusya, KKTC, Suriye ve Irak’ın yanı sıra diğer Arap ülkelerine de ihracat yapıldığını belirten Tuncer Özgür, “Bugünlerde Irak’ın kendi elması çıktı ve alıma sınır koydu ancak yapılan üretim zaten şu anda yeterli gelmiyor” şeklinde konuşuyor.

kazancin-yeni-adi-turfanda-bodur-elma1.jpg


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Bu baca yakında yeniden tütmeye başlayacak!

Bu baca yakında yeniden tütmeye başlayacak!

Kapıları 9 yıldır kapalı olan Çarşamba Şeker Fabrikası, bu yıl yeniden bölgedeki şekerpancarı üretiminin adresi olmaya hazırlanıyor.

tarlasera Ekim sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Ekim sayısı okurlarıyla buluştu!

Narenciyede ülkeler arası yaklaşım farkını inceleyen tarlasera bu ay da dopdolu içeriğiyle farklı bir dergi deneyimi sunuyor.

Brezilya tarımda 2022 yılına nasıl geçti?

Brezilya tarımda 2022 yılına nasıl geçti?

Ekonomik krizle boğuşan Brezilya’da imdada tarım yetişti. Soya fasulyesinde artan ithalat talebi için ülkede 2022 mahsulünün bir kısmı şimdiden satıldı.

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor

Artvin-Yusufeli’nde kadınların kurduğu kooperatif yakaladığı başarıyla kadınların tarımdaki dönüştürücü gücünü kanıtlıyor.