tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

19.8.2020

Kazancın yeni adı turfanda bodur elma

Kazancın yeni adı turfanda bodur elma

Mersin-Erdemli’de sebzecilikten turfanda bodur elma yetiştiriciliğine yönelen üreticiler hem erkenci hem de kaliteli ürün elde etmenin avantajıyla ihracat kapılarını açmayı başardı.

 Mersin’in sebze tarımıyla ön plana çıkan bölgelerinden Erdemli’de bugünlerde yepyeni bir üretim cephesinin sesleri duyuluyor. İlçeye bağlı Esenpınar mahallesinde diktikleri bodur elma ağaçlarından turfanda meyve elde eden üreticiler hem pazar olanakları hem de kazanç açısından zengin bir üretim profili oluşturmayı başardı.

Bölgede turfanda olarak yetiştirilen elmaların piyasa fiyatı 2,5-3 TL arasında değişirken, bu rakam toptancı halinde ise 4-5 TL’ye kadar çıkıyor. Fiyatları yüksek tutan en önemli faktör ise Temmuz ayında başlayan ve Ağustos sonuna kadar hasat sayesinde Türkiye’de sezonun ilk turfanda elmalarının burada üretilmesi.

İklim özellikleri kaliteyi belirliyor

800 rakımlı Esenpınar’ın iklimsel ve coğrafi özellikleri bodur ağaçlardan elde edilen ürünün kalitesinde etkili. Bu bölgenin ülkede en erken elma üreten bölgelerden biri olduğunu söyleyen tüccar Tuncer Özgür, “Bölgenin çukur olması ve gece düşen çiğ elmalara güzel bir renk katıyor ve kalitesini arttırıyor” diye konuşuyor.

Üretim 55 bin tona çıktı

Turfanda elma üretiminin son birkaç yıl içinde büyük bir artış gösterdiği Erdemli ilçesinde bugün itibariyle 7 bin dekar alanda toplam 55 bin ton elma yetiştiriliyor. Bu üretimin 10 bin tonu Esenpınar mahallesinde gerçekleşiyor. Bölgedeki üreticilerden Aziz Demirtaş, “İnsanlarımız sebzeye göre elmadan daha güzel gelir elde ediyor”  diyor.

Rusya ve Ortadoğu’dan talep var

Hem Esenpınar’da hem de Erdemli genelinde bodur ağaçlarda yetişen elmaların tek adresi iç pazar değil. Rusya, KKTC, Suriye ve Irak’ın yanı sıra diğer Arap ülkelerine de ihracat yapıldığını belirten Tuncer Özgür, “Bugünlerde Irak’ın kendi elması çıktı ve alıma sınır koydu ancak yapılan üretim zaten şu anda yeterli gelmiyor” şeklinde konuşuyor.

kazancin-yeni-adi-turfanda-bodur-elma1.jpg


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Akdeniz'in gizli hazinesi gölevez

Akdeniz'in gizli hazinesi gölevez

Afrika ve dünyanın tropik bölgelerinde yaygın biçimde tüketilen gölevez Türkiye’nin güney kesimlerinde ekim alanlarını genişletmeye başladı.

tarlasera Haziran sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Haziran sayısı okurlarıyla buluştu!

Bu ay Covid-19 salgının tarımda yarattığı tahribatı tüm yönleriyle ele alan tarlasera’nın Haziran sayısı yine dopdolu.

Çayda kota krizinin özünde gelecek kaygısı var

Çayda kota krizinin özünde gelecek kaygısı var

Çay üreticileri dekara 600 kg olarak belirlenen alım kotasına tepkili. Ancak endişelerin kaynağı yalnızca bu sezona özgü koşullar değil.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.