tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

30.7.2020

Mısırda fiyat artışı son iki yılın altında kaldı

Mısırda fiyat artışı son iki yılın altında kaldı

Bu yıl toplam üretimde artış beklenen mısırda 2020 alım fiyatı açıklandı. TMO yeni sezonda mısırı geçen yıla oranla yüzde 15 daha yüksek fiyattan satın alacak.

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından alımı yapılan tarımsal ürünlerde hasat mevsimi yaklaştıkça alım fiyatları da bir bir netleşmeye başladı. Fındık üreticilerinin beklediği açıklama geçtiğimiz günlerde gelirken, bugün de mısırın 2020 yılı alım fiyatı açıklandı. Buna göre, sezon itibariyle yaklaşık 300 bin mısır üreticisi ürünlerini ton başına bin 325 TL üzerinden TMO’ya teslim edebilecek.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ton başına 60 TL prim desteğinde bulunacağı mısırda Ağustos ayı itibariyle pek çok bölgede başlayacak hasadın ardından ülke genelinde 156’sı lisanslı depo olmak üzere 416 farklı noktada alım yapılacak. Üreticiler sosyal mesafe kurallarına dikkat edilmesi uyarısı yapılan alım noktalarına aldıkları randevu tarihi uyarınca gerekli belgelerle gelecek.

Mısır üretimi yeniden yükselirken

2000’li yıllarda üretim miktarı hızla artmaya başlayan mısırda rekolte 2017 itibariyle düşüşe geçmiş ve rekolte iki yıl içinde 6 milyon tonun üzerinden 5,7 milyon ton seviyesine gerilemişti. Geçtiğimiz yıl yeniden yüzde 5’lik bir artış gösteren toplam üretimin bu yıl da artması bekleniyor. TÜİK verilerine göre 2020 sezonunda ülke genelinde mısır rekoltesi yüzde 8 artarak 6 milyon tondan 6,5 milyon tona ulaşacak.

misirda-fiyat-artisi-son-iki-yilin-altinda-kaldi1.jpg

Fiyat 2 yıl içinde yarı yarıya artmıştı

Bu yükselişe ters orantılı olarak, 2020 yılı için belirlenen alım fiyatı ise 2017’den bu yana görülen en düşük artışa işaret ediyor. 2016’da 740 TL olan ton başına ödeme 2017 yılında yalnızca yüzde 2 artarak 760 TL’ye çekilmişti. Alım fiyatları son 2 sezon içinde ise sırasıyla yüzde 15 ve yüzde 21 artarak 760 TL’den bin 150 TL’ye kadar yükselmişti.

Güncel satış fiyatıyla aynı seviyede kaldı

Yeni sezon için belirlenen mısır alım fiyatları ile TMO’nun güncel satışları arasında ise paralellik bulunuyor. Buna göre, 1 Temmuz itibariyle iç piyasada bin 325 TL üzerinden mısır satışı yapan TMO, yeni alım fiyatını da aynı düzeyde tutmuş oldu. Geçtiğimiz Pazartesi günü açıklanan fındık alım fiyatları ise TMO’nun Mayıs ayında yaptığı 24 TL’lik satış fiyatının altında kalarak 22,5 TL olarak belirlenmişti.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Canavar otuyla nasıl mücadele etmeli?

Canavar otuyla nasıl mücadele etmeli?

tarlasera.com başta ayçiçeği olmak üzere birçok tarım ürününün belalısı olan orobanşa karşı önlem ve aktif mücadele yöntemlerini paylaşıyor.

Ziraat mühendislerinin işine karışılmasın!

Ziraat mühendislerinin işine karışılmasın!

Orman mühendislerin zirai bayilik yetkisi alabilmesi kararına tepki gösteren ziraat mühendisleri “Herkes kendi işini yapmalı” yorumunu yapıyor.

Artık hamburger ve pizzalar onsuz olmuyor

Artık hamburger ve pizzalar onsuz olmuyor

İzmir-Torbalı’da üretilen kurutulmuş domatesler, pizzalardan hamburgere kadar dünyanın en popüler yiyeceklerine konuk olarak bir ihracat başarısı sergiliyor.

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Türkiye’de de meyve bahçelerinin korkulu rüyası olan meyve sineklerinin tarım alanların yayılırken güneşi yön bulma işareti olarak kullandıkları keşfedildi.