tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

12.7.2020

Bu sera biraz fazla akıllı!

Bu sera biraz fazla akıllı!

Tokat’ın Turhal ilçesinde bir sera imalatçısının kendi arazisinde kurduğu topraksız serada otomasyon sistemi sayesinde yağmur, dolu ve fırtına gibi koşullar hızla bertaraf edilebiliyor.

Örtü altı üretim, tarımdaki teknolojik gelişmeleri takip etmek için belki de en uygun alan. Robotlardan sensörlere kadar pek çok sistemle donatılmaya başlayan modern seralar, yalnızca içlerinde iş gören bu araçlarla değil kendinde var olan özellikleriyle de bitkisel üretim için en ideal koşulları sağlayarak verim ve kalitede fark yaratıyor.

Türkiye’nin dört bir yanında da bu “akıllı sera”lara rastlamak artık mümkün. Bunun en özgün örneklerinden biri ise Tokat’ta sera imalatçısı olarak çalışan ve aynı zamanda üreticilik de yapan Faik Çalışkan’a ait. 5 bin arazisine kendi tasarladığı bir akıllı sera kuran Çalışkan, burada topraksız tarım yöntemleriyle çilek üretimi yapmaya başladı.

İçerideki iklim dışarıya bağımlı değil

Turhal ilçesine bağlı Necip köyünde bulunan sera “tam otomatik” olarak çalışıyor. Hollanda ve İsrail’de benzer örnekleri bulunan bir asansör sistemine sahip seranın üzerine hava şartlarına bağlı olarak kendiliğinden açılıp kapanabiliyor. Bu sayede ani bir yağış ya da fırtınaya karşı ürünler de koruma altına alınmış oluyor.

bu-sera-biraz-fazla-akilli1.jpg

Yağmur ve rüzgara karşı duyarlı sensörler yardımıyla çalışan bu sistemin yanı sıra, seranın içinde de sıcaklık ve nem koşullarını istenen düzeyde tutmayı sağlayan iklimlendirme sistemi bulunuyor. Nem oranı düştüğünde sis oluşturan bu otomasyonun yönlendirilmesi için ise işinin uzmanı olan tek bir ziraat mühendisinden fazlasına ihtiyaç duyulmuyor.

Tüm kontrol üreticinin elinde!

Toplam 115 bin çilek bitkisini toprak yerine “kokopit” ortamında yetiştiren Çalışkan, “Kokopit suyu yüzde 6 daha fazla tuttuğu için su sarfiyatı topraktaki gibi olmuyor. Ürünler de kurulan sistem sayesinde 10 dakika içinde sulanıyor” diyor. Yağmur, dolu ve ot alma faktörlerini devre dışı bıraktıklarını söyleyen Çalışkan, “Bu serada bütün kontrol bizim elimizde” diye konuşuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Sulama yapan üreticilerin Devlet Su İşleri’ne (DSİ) ödediği hizmet bedelinde sistem değişiyor. Buna göre harcanan su arttıkça yapılan ödeme de katlanarak artacak.

Gübrede artan destekler fiyatlarla yarışabilecek mi?

Gübrede artan destekler fiyatlarla yarışabilecek mi?

Bitki beslemede ağırlaşan maliyetler karşısında üretici desteklerinin yüzde 100 arttırılacağı duyuruldu. Ancak 2020 başına oranla gübre fiyatlarındaki artış da yakında aynı seviyeye ulaşacağa benziyor. Enflasyona dair en iyimser tahminler ise sonbaharı işaret ediyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.