tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

4.6.2020

Sahte pestisite karşı gümüş balta!

sahte-pestisite-karsi-gumus-balta3.jpg

Avrupa Polis Teşkilatı tarafından yürütülen “Gümüş Balta” operasyonunda 32 ülkede toplam bin 346 ton sahte bitki koruma ürünü tespit edildi.

Avrupa Birliği’nde (AB) üye ülkeler arasında uzunca bir süredir tartışma konusu olan bitki koruma ürünleri, ya da nam-ı diğer tarım ilaçlarına dair hareketli günler yaşanıyor. Avrupa Komisyonu’nun geçtiğimiz günlerde yayımladığı Çiftlikten Çatala (F2F) ve Biyoçeşitlilik (BDS) stratejileri bunun ilk adımı olarak birliğin tarımsal tarihinde bir dönüm noktasını işaret ediyor.

AB içinde 2030 yılına kadar pestisitlerin genel kullanımının ve yüksek dereceli pestisitlerin kullanımının yüzde 50 azaltılmasını hedefleyen bu yeni strateji, aynı şekilde zirai ilaçların farklı tarımsal alanlarda kullanımına aşamalı olarak kısıtlanmasını öngörüyor. AB’deki bu yeni yönelimin tarımsal üretime olası etkileri tarlasera başyazarı Prof. Dr. Selim Çetiner tarafından tarlasera Haziran sayısında kapsamlı bir şekilde tartışmaya açıldı.

Bitki korumada sahtecilik yaygınlaşıyor

Öte yandan, son yıllarda bitki koruma ürünlerinde kullanılan kimi kimyasalların yasaklanması yönünde üst üste alınan kararlar AB genelinde pestisit konusunda kaotik bir ortam yaratıyor. Gittikçe daha sık karşılaşılan sahte pestisit üretimi de bu karışıklığın bir parçası. 2012 yılından beri bu sahtecilik vakalarına karşı yürütülen Gümüş Balta Operasyonu’nda bu yıl rekor düzeyde sahte zirai ilaç ele geçirildi.

sahte-pestisite-karsi-gumus-balta1.jpg

Avrupa Polis Teşkilatı (Europol) tarafından 32 ülkede gerçekleştirilen operasyon sonucunda toplam bin 346 ton sahte, yasaklı ya da kaçak bitki koruma ürünü yakalandı. Birleşik Krallık, İsviçre, Ukrayna, Kolombiya gibi AB üyesi olmayan ülkeleri de kapsayan operasyonun boyutu sorunun büyüklüğüne işaret ediyor.

Doğanın ve insanın geleceği için

Ulaşılan bu rekor seviyesinin tarımsal ürünlerde sahteciliğe karşı uluslararası işbirliğinin önemini gösterdiğini söyleyen Europol yöneticisi Catherine De Bolle, “Sahte pestisitlerin dolaşımı ve kullanımına dair giderek daha çok ülkenin katılımıyla gerçekleşen bu işbirliği insan sağlığı, doğal yaşam ve gelecek nesillerin refahı için kritik önem taşıyor” diyor.

Piyasayı en az yüzde 10 etkiliyor

AB Fikri Mülkiyet Ofisi’nin yaptığı bir araştırmaya göre pestisit pazarında yaşanan bu yasadışı ticaret AB’nin bitki koruma piyasasını yüzde 10-14 arasında etkiliyor. Tarım arazilerinin ve burada yetişen ürünlerin de gelişimini, verimliliğini ve kalitesine olumsuz etkileri olan sahte zirai ilaçların kaynağı olan pek çok grubun aynı zamanda sahte beşeri ilaç ve sigara üretimi ve dağıtımı da yaptığı belirtiliyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Antepfıstığını hayata koronavirüs mü döndürdü?

Antepfıstığını hayata koronavirüs mü döndürdü?

Muğla'da 30 yıldır ürün alınamayan aşılı menengiç ağaçları bu yıl beklenmedik şekilde meyve veriyor. Peki bu nasıl mümkün oldu?

Tarımda kullanılan 16 etken maddeye yasak

Tarımda kullanılan 16 etken maddeye yasak

Tarım ve Orman Bakanlığı zirai mücadelede kullanılan 16 farklı kimyasal bileşenin 2022 yılına kadar yasaklanmasına karar verdi.

Muzun fiyatı yollarda artıyor!

Muzun fiyatı yollarda artıyor!

Muz sevkiyatında ürün kayıpları yüzde 30'u buluyor. Bu da raf fiyatını arttırıyor. Üreticiler ise çözüm için kooperatifleri işaret ediyor.

Yiyecekler neden mora büründü?

Yiyecekler neden mora büründü?

Antioksidan özelliği yüksek sebze-meyvelerden elde edilen mormiks ile üretilen ekmek, simit ve tatlılar bugünlerde yoğun ilgi görüyor.

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Türkiye’de de meyve bahçelerinin korkulu rüyası olan meyve sineklerinin tarım alanların yayılırken güneşi yön bulma işareti olarak kullandıkları keşfedildi.