tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

2.6.2020

tarlasera Haziran sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Haziran sayısı okurlarıyla buluştu!

Tarımsal yayım ve danışmanlık sistemlerini Kapak Konusuna taşıyan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ay Türkiye ve dünyada mevsimlik tarım işçilerinin durumunu da masaya yatırıyor.

Bugün 1 Haziran; hem yeni bir haftanın, hem yeni bir ayın, hem de yeni bir mevsimin ilk günü! Aynı zamanda, Türkiye için 3 aya yakın süren olağanüstü günlerin ardından “normalleşme” olarak anılan yeni bir sürecin başladığı gün.

Bugünden itibaren her şey elbette yeniden “normal” haline dönmeyecek. Yeni tip koronavirüse (Covid-19) karşı alınan tüm bu yolun en başına dönmemek için temkinli ve sabırlı olmamız, çokça belirtildiği gibi “yeni normal”e alışmamız gerekiyor. Ve elbette her adımda bilim insanlarının uyarılarını dikkate alarak yaşamlarımızı devam ettirmemiz gerekli.

Salgının tarıma düşürdüğü gölge: İşgücü krizi

Sosyal ve ekonomik yaşamın pek çok cephesi Covid-19’un yarattığı kaosu aşmak için bugünlerde küçük adımlarla yoluna devam etmeye çalışıyor. Süreçten çok yönlü etkilenen sektörler için ilk soru işe nereden başlamak gerektiği. Tarım için ise durum biraz daha farklı. Gıdanın vazgeçilmezliği salgın koşullarında pek çok ülkeyi adeta bitkisel üretimin devamlılığı için seferber etti.

tarlasera-nin-haziran-sayisi-okurlariyla-bulustu1.jpg

Ancak bunu yaparken pek çok ülkenin karşısına aynı engel çıktı: Tarımsal işgücü krizi. Özellikle bu işgücünün yurtdışından gelen işçilere dayandığı Avrupa ülkeleri hasat sürecinde ciddi yara aldı. Türkiye için ise bu durum çay ve fındık gibi belli ürünlerde daha belirgin şekilde yaşandı, yaşanıyor. Ancak tarımda işgücü sorunu çoğu kez üretim cephesinden dikkate alınıyor. Oysa konunun bir de çokça göz ardı edilen ve salgın süreciyle belirgin hale gelen sosyal ve insani boyutu var.

Tarım işçilerinin gerçekliği mercek altında

Türkiye’de zaten yıllardır zor şartlarda çalışan mevsimlik tarım işçileri, ulaşım ve barınma koşullarının alışılmadık kısıtlamalarla karşılaştığı pandemi sürecinde, tüm çabalara karşın yine de kaderleriyle baş başa kalmış durumda. Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bitkisel üretimin en önemli aktörlerinden olan mevsimlik tarım işçilerinin hem Türkiye hem de AB ve Kuzey Amerika ülkelerindeki durumunu Mayıs sayısında masaya yatırdı.

tarlasera-haziran-sayisi-okurlariyla-bulustu2.jpg

Üreticiyi bilgi ve teknolojiye ulaştırmanın profesyonel yolu

Tarım sektöründe son yıllarda çokça kullanılan, ancak çoğunluğun üzerine aynı oranda düşünmediği önemli iki terim var: Tarımsal yayım ve danışmanlık. Bunların her ikisi de uygulama anlamında oldukça eskiye dayansa da, konsept olarak modern tarıma dair kilit bir anlam içeriyor. Üreticilerin faaliyetlerini en yüksek sürdürülebilirlikle devam ettirmesi için bilgi ve teknolojiye ulaşmasını sağlayan tarımsal yayım ve danışmanlık sistemlerine dair bilmediklerinizi bu ay tarlasera’da okuyabilirsiniz.

Bu ay başka neler var?

Üretim fazlalığı, hastalıklar ve yüksek maliyetler nedeniyle yeniden alarm vermeye başlayan nohut üretimini Dosya haline getiren tarlasera, Detay sayfalarını ise Türkiye de dahil olmak üzere çok geniş bir coğrafyada tarım arazilerini tehdit etmeye başlayan çekirge türleri, tarımsal ürünleri doğrudan tüketiciye ulaştıran dijital pazarlar, bağcılıkta fungal hastalıklarla mücadele ve tohum teknolojisinde sessiz bir devrime işaret eden CRISPR teknolojisine ayırdı.

tarlasera-nin-haziran-sayisi-okurlariyla-bulustu3.jpgtarlasera’ya nasıl ulaşırım?

Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera Nisan ayından beri artık yalnızca fiziki değil dijital versiyonuyla da okurlarıyla buluşuyor. Yenilikçi tasarımı ve görsel kalitesiyle yıllardır okurlarına çok özel bir dergi deneyimi yaşatan tarlasera’nın dijital versiyonuna ulaşmak için Dergilik uygulamasını telefonunuza indirip bu linke tıklamanız yeterli.

tarlasera’nın Haziran sayısını satın almak için ise şimdi Satın Al sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Derginizi her ay masanızda görmek ve tarlasera keyfini tüm bir yıla yaymak için ise tek yapmanız gereken abone olmak. Bunun için Abonelik sayfamızdan yalnızca birkaç dakika süren abonelik işlemlerini gerçekleştirmeniz yeterli.

 


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Sulama yapan üreticilerin Devlet Su İşleri’ne (DSİ) ödediği hizmet bedelinde sistem değişiyor. Buna göre harcanan su arttıkça yapılan ödeme de katlanarak artacak.

Gübrede artan destekler fiyatlarla yarışabilecek mi?

Gübrede artan destekler fiyatlarla yarışabilecek mi?

Bitki beslemede ağırlaşan maliyetler karşısında üretici desteklerinin yüzde 100 arttırılacağı duyuruldu. Ancak 2020 başına oranla gübre fiyatlarındaki artış da yakında aynı seviyeye ulaşacağa benziyor. Enflasyona dair en iyimser tahminler ise sonbaharı işaret ediyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.