tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

13.5.2020

Çayda fiyat ve seyahat kararı

Çayda fiyat ve seyahat kararı

Alım fiyatı 3,27 TL olarak belirlenen çayda üreticiler memleketlerine dönmek için seyahat izni alarak 19 Mayıs’ta yola çıkmaya başlıyor.

Covid-19 salgını nedeniyle bu sezon işgücü kriziyle karşı karşıya kala çayda alım fiyatları açıklandı. Buna göre 2020 yılı için yaş çay alımı kilogram başına 3,27 TL üzerinden yapılacak. Geçtiğimiz yıl olduğu gibi 13 Kuruş olarak belirlenen prim desteğiyle birlikte toplam miktar 3,40 TL’ye çıkacak.

Çay toplamak için işçi bulmakta zorlanan çay üreticilerine verilecek seyahat izninin ayrıntıları da netleşti. Buna göre arazilerinin bulunduğu ile gelerek hasada katılabilmek için 19 Mayıs günü gece yarısından itibaren yola çıkabilecek. Ancak bunun için izin belgesi ve bir dizi önleme uymak gerekiyor.

Seyahat başvurusu nasıl yapılacak?

Valiliklere gönderilen genelgeye göre, giriş-çıkış kısıtlaması bulunan illerde ikamet eden çay üreticileri ve müstahsilleri Seyahat İzin Belgesi alarak çay bahçelerinin bulunduğu ile gelebilecek. Elektronik ortamdan yapılacak belge başvuruları ise e-Devlet ve ALO 199 Vefa Destek Sistemi üzerinden gerçekleştirilecek.

cayda-fiyat-ve-seyahat-karari1.jpg

İzin belgesi tek yönlü olacak

Seyahat izni için başvuracak üreticilerin Çaykur’a kayıtlı olması gerekiyor. Aynı şekilde başvuru yapan kişi ve refakatinde olan kişilerin Covid-19 evde izolasyon sorgusunda bir sorun olmaması gerekiyor. Başvurunun kabul edilip edilmediğine dair SMS ile bilgilendirme yapılacak. Talepleri uygun görülen üreticiler için verilecek izin belgesi ise tek yön geçerli olacak ve gidilen ilde 30 gün kalınması esas alınacak.

Gidenler bu şartları kabul etmiş sayılacak

Çay müstahsillerinin ulaşımını sağlayacak kişiler ise 72 saat içinde geri dönebilecek. Üreticiler ise gittikleri ilde 14 gün boyunca çay arazisi ve çay teslim alanı dışında başka bir yerde bulunmayacaklarını, işlerini yürütürken sosyal izolasyon kurallarına uyacaklarını ve çay alım merkezlerinde maske takacaklarını taahhüt etmiş sayılacak.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Ziraat mühendislerinin işine karışılmasın!

Ziraat mühendislerinin işine karışılmasın!

Orman mühendislerin zirai bayilik yetkisi alabilmesi kararına tepki gösteren ziraat mühendisleri “Herkes kendi işini yapmalı” yorumunu yapıyor.

Artık hamburger ve pizzalar onsuz olmuyor

Artık hamburger ve pizzalar onsuz olmuyor

İzmir-Torbalı’da üretilen kurutulmuş domatesler, pizzalardan hamburgere kadar dünyanın en popüler yiyeceklerine konuk olarak bir ihracat başarısı sergiliyor.

Canavar otuyla nasıl mücadele etmeli?

Canavar otuyla nasıl mücadele etmeli?

tarlasera.com başta ayçiçeği olmak üzere birçok tarım ürününün belalısı olan orobanşa karşı önlem ve aktif mücadele yöntemlerini paylaşıyor.

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Türkiye’de de meyve bahçelerinin korkulu rüyası olan meyve sineklerinin tarım alanların yayılırken güneşi yön bulma işareti olarak kullandıkları keşfedildi.