tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

6.5.2020

Faydalı böcekler 1,5 ay sonra serbest!

Faydalı böcekler 1,5 ay sonra serbest!

Tarımsal mücadelede kullanılan faydalı böceklerin ithalatına getirilen yasağın kaldırıldığı açıklandı.

Tarımda “faydalı böcekler” olarak anılan biyolojik mücadele etmenleri (BME), canlı hayvan ithalatına getirilen yasaklar kapsamından çıkarıldı. Covid-19 salgınına karşı yürürlüğe giren yasağının başta örtü altı sebze ve mantar üretimi olmak üzere tarımsal verimliliği riske atmasından endişe ediliyordu.

16 Mart’ta alınan kararın ardından evcil ve diğer hayvan cinsleriyle birlikte tarımda kullanılan yararlı organizmaların da ülkeye girişi durdurulmuştu. Başta faydalı nematod türleri olmak üzere, zararlılara karşı doğal düşman olarak görev yapan BME’lere ulaşamayan bazı üreticiler kimyasal mücadeleye dönmeye başlamıştı.

Zamana karşı yarış!

Ancak Biyolojik ve Biyoteknik Mücadele Ürünleri Üreticileri ve Tedarikçileri Derneği’nin (BİOTED) girişimi ve Bilim Kurulu’nun tavsiyesi üzerine bu hatadan dönüldü. Özellikle hasat sürecinin devam ettiği kıyı kesimlerde devreye girmesi gereken faydalı böcekler, aynı zamanda yüksek kesimlerde başlayacak yeni dikimlere de yetişmiş oldu.

faydali-bocekler-1-5-ay-sonra-serbest1.JPG

Sektör zarar görse de toparlanacak

Konunun Sağlık Bakanlığı’nın da ilgi alanına girmesi nedeniyle yasağın kalkmasının zaman aldığını belirten BİOTED Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Ateş, “Yasağın devam ettiği yaklaşık 1,5 aylık sürede biyolojik ve biyoteknik mücadele sektörü elbette zarar gördü. Ancak yasağın kaldırılması tedarikçi firmalarla çiftçilere kısa sürede durumu toparlama şansı tanıdı” yorumunu yapıyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Ziraat mühendislerinin işine karışılmasın!

Ziraat mühendislerinin işine karışılmasın!

Orman mühendislerin zirai bayilik yetkisi alabilmesi kararına tepki gösteren ziraat mühendisleri “Herkes kendi işini yapmalı” yorumunu yapıyor.

Artık hamburger ve pizzalar onsuz olmuyor

Artık hamburger ve pizzalar onsuz olmuyor

İzmir-Torbalı’da üretilen kurutulmuş domatesler, pizzalardan hamburgere kadar dünyanın en popüler yiyeceklerine konuk olarak bir ihracat başarısı sergiliyor.

Canavar otuyla nasıl mücadele etmeli?

Canavar otuyla nasıl mücadele etmeli?

tarlasera.com başta ayçiçeği olmak üzere birçok tarım ürününün belalısı olan orobanşa karşı önlem ve aktif mücadele yöntemlerini paylaşıyor.

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Türkiye’de de meyve bahçelerinin korkulu rüyası olan meyve sineklerinin tarım alanların yayılırken güneşi yön bulma işareti olarak kullandıkları keşfedildi.