tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

29.4.2020

İki aylık Hazine borcu yıl sonunda ödenecek

İki aylık Hazine borcu yıl sonunda ödenecek

Üreticilerin Mayıs ve Haziran aylarında vadesi gelecek Hazine destekli kredi ödemelerinin 6 aylığına ertelendiği açıklandı.

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınının yarattığı alışılmadık koşullara karşı tarımsal üretim kendi kulvarında aynı hızla devam etmeye çalışıyor. Ancak girdi maliyetlerdeki artış başta olmak üzere, üreticilerin önüne çıkan engeller de artıyor.

Krizin başladığı günden bu yana üretici cephesinden duyulan talepler arasında mevcut borç yükü en acil konuyu oluşturuyor. Bu konuda yeni bir açıklama ise Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan geldi. Bakanlık Hazine destekli kredi geri ödemelerinin 6 aylığına erteleneceğini açıkladı.

Kasım ve Aralık aylarında ödenecek

Ertelenen kredi borçları Mayıs ve Haziran aylarında vadesi gelen ödemeleri kapsıyor. Borçların 6 ay süreyle faizsiz olarak ertelenmesini öngören bu karara göre üreticilerin toplam tutarı 6 milyar TL olan kredi borcu Kasım-Aralık aylarında ödenebilecek.

iki-aylik-hazine-borcu-yil-sonunda-odenecek1.jpg

Bundan 1 ay önce Tarım Kredi Kooperatifleri Nisan ve Mayıs aylarına ait üretici borçlarının 2 ay süreyle faizsiz olarak erteleneceğini duyurmuştu. Ayrıca Hazineye ait tarım arazilerinde üretim yapan üreticilerin kira ödemeleri de 6 ay süreyle ertelenmişti.

Üreticilerin beklentilerini karşılayacak mı?

Antalya Ticaret Odası’nın üretici, bayi ve ihracatçıların beklentilerini bir araya getirdiği listede tarım sektörünün tüm borçlarının en az 1 yıllığına ertelenmesi talep ediliyor. Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) de banka ve kooperatif borçları başta olmak üzere uzun vadeli bir ertelemeye ihtiyaç olduğunu açıklarken, Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Remzi Suiçmez ise SGK ve Bağkur borçlarının da ötelenmesi gerektiğini söylüyor.  


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Sulama yapan üreticilerin Devlet Su İşleri’ne (DSİ) ödediği hizmet bedelinde sistem değişiyor. Buna göre harcanan su arttıkça yapılan ödeme de katlanarak artacak.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.