tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

29.3.2020

Tarım işçilerinin ulaşımına sıkı kontrol getirildi

Tarım işçilerinin ulaşımına sıkı kontrol getirildi

İçişleri Bakanlığı, koronavirüsün üreticiler ve tarım işçileri arasında yayılımını önlemek için tüm illere “çok acele” notuyla talimat gönderdi.

Koronavirüs salgını yalnızca kalabalık kent merkezlerini değil kırsal alanları da tehdit ediyor. Son 2 günde bazı beldelerin karantina altına alınması bunun ilk göstergesi oldu. Peki tarım işletmelerinde, seralarda ya da tarlalarda üreticiler, tarım işçileri salgından nasıl korunacak?

tarlasera.com tarım alanında çalışanların alabileceği temel önlemleri sayfalarına taşımıştı. Ancak bu bireysel ve kolektif önlemler tek başına yeterli değil. Hem salgının üretim zincirin bu ilk halkasında yayılmaması, hem de üretiminin normal seyrinde devam etmesi için sıkı bir “koronavirüs planı” gerekli.

Tarım işçilerinin ulaşımı takip edilecek

Tarım alanlarına dair sağlık önlemlerini içeren ilk resmi duyuru İçişleri Bakanlığı tarafından yapıldı. “Çok acele” uyarısıyla Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı ve tüm Valiliklerine gönderilen talimatta, özellikle mevsimlik işçilerin durumuna vurgu yapıldı.

tarim-iscilerinin-ulasimina-siki-kontrol-getirildi1.jpg

Tarımsal üretimde çalışanların barınma ve çalışma alanlarının İl ve İlçe Tarım Müdürlükleri tarafından sürekli olarak kontrol edilmesini öngören talimatta, “Virüsün bulaşma riski yüksek olduğu değerlendirilen alanlarda Sağlık İl Müdürleri ile koordineli çalışılması” uyarısı yapılıyor.

Araziye erişim kısıtlanmamalı

Tarım işçilerinin ulaşım koşullarının hem virüsün yayılımı hem de trafik yönünden takip edilmesi gerektiğini belirtilirken, alınan tedbirlerin “Çiftçilerin üretim alanına erişimini kısıtlamayacak ve hasat edilen ürünlerle tarımsal girdilerin pazara ulaşımını engellemeyecek şekilde” yürütülmesi talimatı verildi.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.