tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

29.3.2020

Tarım Kredi önlem kararlarını açıkladı

Tarım Kredi önlem kararlarını açıkladı

Tarım Kredi Kooperatifleri, koronavirüs salgını nedeniyle üreticilerin kredi ödemeleri ve faiz şartlarında değişiklik yaptı.

Koronavirüs (Covid-19) nedeniyle geçimini tarımdan sağlayan üreticiler tarımsal desteklerden kredi borçlarına kadar pek çok konuda önlemler alınmasını beklerken, Tarım Kredi Kooperatifleri önümüzdeki süreç için aldığı tedbirleri açıkladı.

Buna göre; vadesi Nisan ve Mayıs aylarında dolacak olan tarımsal kredilerin anapara ve faiz tutarları 2 ay süreyle faizsiz olarak ertelenecek. Ayrıca üreticilerin kredi borçları nedeniyle Risk Merkezi’ndeki siciline “mücbir sebep notu” düşülmesi sağlanacak.

Bekleme süresi 3 aya çıktı

Salgının piyasalara olumsuz etkilerini azaltmak için kredi ödemelerinde esneklik tanınacağı belirtilirken, gecikmeye giren kredilerin takip hesaplarına aktarılmadan önceki bekleme süresi olan 90 gün iki katına çıkarılarak 180 gün olarak belirlendi.

İcra ve iflas takiplerinin yurt genelinde 30 Nisan’a kadar durdurulduğunun hatırlatıldığı açıklamada üreticilerin üretime mutlaka devam etmesi gerektiği belirtilirken, “65 yaş üstü ortaklarımız ihtiyaçlarını ortağı oldukları kooperatifleri telefonla arayarak bildirebilirler” denildi.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.