tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

25.3.2020

Bitki araştırma sahasına dozer müdahalesi!

Bitki araştırma sahasına dozer müdahalesi!

Pamukkale Üniversitesi’ndeki Yerli Tohum ve Bitki Üretim Merkezi arazisi, sosyal tesis inşaatı gerekçesiyle iş makineleri tarafından tahrip edildi.

Denizli’de Türkiye’nin modern tohum teknolojileri alanındaki çalışmalarına örnek teşkil eden bir proje dün şaşırtıcı bir müdahaleyle karşı karşıya kaldı. Pamukkale Üniversitesi Rektörü Hüseyin Bağ, üniversite içinde yer alan bitki araştırma ve üretim sahasına dozerle gelerek öğretim üyelerinin tüm itirazlarına rağmen kazı yaptırdı.

Rektör zorla kazı yaptırdı

Üniversite bünyesindeki Bitki Genetiği ve Tarımsal Biyoteknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin (BİYOM) çalışmalarını yürüttüğü Yerli Tohum ve Bitki Üretim Merkezi’ne ait arazinin bir bölümünde “sosyal tesis” yapılması yönünde üniversite yönetiminin aldığı karara tepki gösteren BİYOM uzmanlarından Prof. Dr. Ali Ramazan Alan ve Prof. Dr. Fevziye Çelebi Toprak, bu alanda bir süredir nöbet tutuyordu.

bitki-arastirma-sahasina-dozer-mudahalesi1.jpeg

Dün sabah saatlerinde araziye gelen Rektör Bağ önce nöbet tutan uzmanlarla tartıştı, ardından da beraberinde getirdiği iş makinesine talimat vererek araştırma sahasının tahrip edilmesine neden oldu. Tartışma sırasında güvenlik görevlilerinin de Alan ve Toprak’a fiziki olarak müdahale ettiği görüldü.

Bakanlık ve AB destekli bir proje

Üniversiteye ait bu arazide Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yanı sıra Avrupa Birliği tarafından da desteklenen ve maliyeti milyonlarla ölçüler bilimsel çalışmalar yürütülüyor. Yaşananların ardından açıklama yapan Alan ve Toprak, projenin lansmanını Bakanlığın yaptığı projenin altında bizzat Rektör Dağ’ın da imzasının bulunduğunu hatırlattı.

bitki-arastirma-sahasina-dozer-mudahalesi2.jpg

Bilim katliamı yapılıyor

“Burada Rektör eliyle bir bilim katliamı yapılıyor” diyen Alan ve Toprak, “Devlet desteğiyle ürettiğimiz bitkilerin üzerinden dozerlerle kanal açılıyor. Tüm karşı çıkışlarımıza rağmen engel olamıyoruz. Tüm kamuoyunu, bilim insanlarını, siyasetçiler ile Bakanlık yetkililerini bu katliamın durdurulması için göreve çağırıyoruz” diye konuşuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Soğanın beklenen koşusu ne zaman başlayacak?

Soğanın beklenen koşusu ne zaman başlayacak?

İstikrarlı bir pazar talebi olan soğan, bu avantajın yanına ihracat gücüne de eklemeye hazırlanıyor. Ancak bu potansiyeli gerçekleştirmenin önündeki engellerin aşılması gerek. Bu engellerin başında ise iki güncel sorun olan kuraklık ve yükselen girdi maliyetleri var.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.

tarlasera Nisan sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Nisan sayısı okurlarıyla buluştu!

Girdi maliyetleri ile destekler arasındaki kritik denklemi masaya yatıran tarlasera bu ay da okurlarına dopdolu bir içerik sunuyor.